Христо Иванов, ДБ: Не става дума за защитата на Украйна, а за бъдещето на България
© "Фейсбук".
“Проблемът с пращането на оръжие на Украйна е по-голям от всякакви моментни компромиси и той ще продължи да структурира политическото пространство в България. Затова моят призив е всеки да гласува по съвест, защото това ще има исторически последици", призова Иванов в началото на изказването си.
“Не става дума за Украйна, ако тя разчиташе на нас за своята защита – позволете ми да не довърша това изречение. Става дума за България", каза Иванов.
По думите му, това, което се случва, е опитът на режима на Путин с цената на всичко, дори с ядрено оръжие, за ревизиране на международния ред, създаден след падането на Берлинската стена. И че това е ясно проследимо през дългогодишни позиции на руското правителство, започвайки с речта на Путин през 2007 г. в Мюнхен. Същия онзи Мюнхен, в който през 1938 г. британският премиер Чембърлейн заяви, че е донесъл мир, след като хариза Чехословакия на Хитлер. И който мир не изтрая и година.
“Да, мирът е ценност, но има и други ценности като свободата и достойнството. И когато ги пожертваш, съвсем скоро губиш и мира", каза Христо Иванов, напомняйки, че това многократно е доказано в историята.
“Слава богу украинският народ, въпреки всякакви очаквания, че ще посреща руските освободители, се бори за своите свобода и достойнство. Въпросът е ние какво правим при опит да се ревизира редът след падането на Берлинската стена", попита съпредседателят на “Демократична България".
По думите му, може да имаме много критики към установеното след 1989 г. статукво, “но има един факт - че България е нетен печеливш от този нов международен ред".
“Ние сме страна, която въпреки своите неспособности адекватно да се възползва от членството си в ЕС и НАТО, получи възможност за растеж и за това поколения след поколения българи да учат на Запад, не в Москва. България се ползва от благата на този ред и затова в негова защита си струва да се замислим – не в името на украинците или на някой друг, а в наш интерес, този ред да бъде защитен", каза Иванов. Защото със сигурност той е много по-добър от епохата, установена от Червената армия, която Путин се опитва да върне.
Според Иванов този ред трябва да бъде защитен сега в Украйна, но не с призиви за мир и с фалшива реторика за неутралитет. “Кой от вас е готов да отиде в Украйна и да им каже на украинците – предайте се в името на мира, предайте се на Путин", обърна се Иванов към част от депутатите.
И предупреди, че когато се говори за неутралитет, се говори за капитулантство. Което означава съгласие Русия да налага със сила своите интереси – да налага руски свят, в който да бъде включена и България.
Това не е позиция срещу всичко руско, защото когато един ден Русия се опомни от кошмара, в който е хвърлена, ще можем да започнем да изграждаме равноправни отношения с нея, а не като бивш сателит, който продължава да изживява своя стокхолмски синдром и нагласява действията си според очакване за руска победа, продължи Иванов, с надежда за една бъдеща демократична и свободна Русия.
Председателят на ПГ на “Демократична България" призова народните представители да не се ограничават с исканията за помощ, изредени в писмото на посланика на Украйна у нас Виталий Москаленко, което бе вкарано в проекто решението на “Продължаваме промяната".
“Подкрепете ясен мандат, широк, неограничен, който изразява готовността на България, а не отговаря просто на някакво писмо на украинския посланик. Ние имаме поколенчески, за поколения напред интереси, да заемем ясна политическа позиция и да дадем всякаква помощ за това този световен ред да бъде отстоян от украинците, които сами вземат решения докъде да стигнат и слава богу не се снишават като нас", каза Христо Иванов.
Според него правителството трябва да има свободата да може както да отговори на конкретните искания от писмото, така и на нови нужди, когато се появят.