Може би е назрял моментът, в който всички трябва да седнем на масата и да си кажем истината за българското образование такава, каквато е. Трябва да има цялостна реформа във всички учебни програми и това да бъде заложено още от детската градина. Това каза преподавателят в Американо-английската академия в София Христо Господинов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Когато се говори обсъждат реформите, трябва да се знае къде са пробойните в образователната система и кои са слабите страни, заяви той.

"Да не се залъгваме, че с определени частични, получастични реформи ще оправим нещо, че тази година ще имаме късмет и резултатите ще са малко по-високи, а следващата ще търсим оправдание защо те са по-ниски. Трябва да се види какво точно и къде трябва да се промени. Моята концепция винаги е била, че трябва да има един много по-широк и философски смисъл – какво очакваме от всички деца. Трябва да има последваща и приемствена реформа в предучилищна възраст, след това от 1. до 4. клас, от 5. до 7. клас и така до 12. клас. Не може да изключваме от реформите части от България, които се случват по-скоро на регионално ниво, в по-големите административни центрове“, заяви Христо Господинов.

Проблемът с кадрите също е сериозен. "Говорим за реформа, а с кого ще я правим тази реформа, кой ще работи в тази реформирана система? Учителите трябва да бъдат мотивирани, да усещат, че имат подкрепата зад гърба си“, допълни преподавателят.

Концепцията на министъра на образованието Красимир Вълчев за реформа в училищното и предучилищно образование поставя акцент върху възпитаване на умения у учениците за професиите на бъдещето. "Има много сектори, за които няма визия за развитието им. В много от тях няма достатъчно подготвени млади хора, които да заемат желаните места. От друга страна пазарът на труда е все по-динамичен. Това рано или късно ще доведе до поредната реформа, тъй като сме насочили силите си основно в едно направление“, коментира Господинов.

По думите му всички тези проблеми са известни, но те не се обсъждат и това е умишлено. "На всички им е ясно, че за да се започне тази прословута реформа в образованието, за която всички говорят, но всички само говорят и отказват да я направят, трябва да се направи един много сериозен, дълбок анализ, който предполагам, че някъде е направен, но умишлено се заобикаля. Реформата в образованието няма да даде плод днес, а минимум след 10 години. Ако се направи една пълна и всестранна реформа, която наистина да отговаря на съвремието, тя ще започне от детската градина и ще приключи в университета“, обясни Христо Господинов.

Според него образованието трябва да бъде цел №1 на всички политически сили. "Да бъде цел на националната сигурност ако искате, за да може след известен период от време наистина да видим първите плодове“, допълни Господинов.