С всеки следващ бюджет проблемът ще става все по-труден и по-сложен с необходимите разходи за пенсии и с дефицита. Това каза бившият министър на социалните грижи Христина Христова в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Трябва да има държавна политика за преодоляване на демографската криза, защото населението и хората в трудоспособна възраст намаляват и се увеличава броят на възрастните хора. "От години имаме константа при броя на пенсионерите над 2 милиона и това също води до своите проблеми“, отбеляза Христова.

През последните четири години по думите й са вземани неразумни и популистки политически решения, които нямат нищо общо с принципите на осигурителната система. "Те нямаха нищо общо с принципите на осигурителната система, да се има предвид осигурителния и финансов принос на човека и неговата пенсия да бъде в съответствие с това. Тази връзка се прекъсна. Няколко пъти бяха увеличавани само минималните пенсии, те се доближиха до средните пенсии. Хората със средни пенсии, които са инвестирали в своето образование, имали са сериозен финансов принос в системата, имат усещане за несправедливост“, обясни бившият социален министър.

Това е лош пример и за младите хора на пазара на труда, допълни Христова.

Част от пенсиите не са свързани с трудовата дейност на човек и с неговия осигурителен финансов принос, отбеляза тя. "Това е социалната пенсия за възраст, социалната пенсия за инвалидност, имаме гарантирана минимална пенсия. Това също поражда несправедливост, защото много хора – над 500 000, когато се приложи преизчисляване на пенсията по формулата за всички, получават сума, по-ниска от минималната пенсия. В такъв случай се постъпва по един етичен начин и тя се вдига до минималната, което не е добре, защото ние съвсем неоправдано, съвсем неправилно търсим решаване на всички социални проблеми на хората в пенсионна възраст чрез пенсионно-осигурителната система“, обясни Христина Христова.

Социалните помощи трябва да стават през социалната, не през пенсионната система, подчерта тя. "Като се изплащат публични средства, там вече се изследва имущественият, финансовият статус на човека. Когато тези хора са само в пенсионната система, с тези въпроси никой не се занимава“, допълни експертът.

Добавките към пенсиите също са социални помощи, добави Христова. "Тези пари просто се администрират от администрацията на Националния осигурителен институт, но те нямат никаква връзка с пенсиите на хората.“