Медицинските хеликоптери от бъдещата Спешна въздушна помощ ще летят само през деня, а причината е европейският опит и необходимостта от специално обучение за нощни полети, смятат от Министерство на транспорта.

Полетите първоначално ще се извършват от две от петте обявени бази - Долна Митрополия и София. В бъдеще е предвидено и изграждане на хеликоптерни площадки.

От 15 май ще започне обучението на 106-те кандидати за оказване на помощ по въздуха. Първо обаче трябва да се подложат на пълни прегледи.

Сред записаните за курса по авиомедицина е Бояна Бояджиева, която работи като медицинска сестра в столичната педиатрия. Има опит и в спешната медицина.

"Няма по-чисто от една детска усмивка, дори да им подариш една играчка. Моят ангажимент към себе си е да ставам по-добра, по-кадърна. Няма по-добро от това да служиш на обществото", казва тя.

"Чувствам се все едно ще заминавам за космонавт. Много са прегледите - психологични, хриругични", добави Бояджиева.

Докато тече подготовката, ще започне и изграждането на хеликоптерни площадки на болниците. Първоначално ще са 8. В София - те ще са в болниците "Лозенец", "Чирков" и "Св. Анна".

Здравният министър заяви, че планират броят им да се увеличава, съобщиха още от bTV.

"Площадките, които изграждаме, ги изграждаме в лечебни заведения, в които имаме покрита цялата медицинска дейност по специалности", каза Асен Меджидиев.

Системата ще е свързана с телефон 112. Дали да се изпрати хеликоптер, или линейка - решението ще е на служителите в координационния център. На този етап обаче въздушните линейки ще работят само в светлата част на денонощието.

"Имам уверението на президента, че това ще е временно явление. След това ще се мине на нощен режим. Но това е една нова дейност, ние искаме да стартираме по най-сигурния вариант, така че да подсигурим помощ", допълни Меджидиев.

Кога точно ще започнат и нощни полети не е ясно, тъй като ще е нужна и промяна в нормативната уредба.