Ликвидацията на дружеството за спешна медицинска помощ по въздух бе спряна. Това заяви министърът на транспорта и съобщеният Георги Гвоздейков на брифинг в Министерския съвет по повод решението да бъде спряна ликвидацията на дружеството  "България Хели Мед Сървиз" относно спешната медицинска помощ по въздух, предаде репортер на "Фокус".

"Днес една от точките беше спирането на ликвидацията на "България Хели Мед Сървиз". Дружеството, което беше преустановено и обявено в ликвидация от служебния кабинет. То беше създадено, за да бъде авиационният оператор, съгласно българското и европейското законодателство, което трябваше да извършва полетите за спешна медицинска помощ по въздух", заяви Гвоздейков.

Министърът обясни и решението да бъде спряна ликвидацията на дружеството:

"Проектът по спешна медицинска помощ по въздух се финансира изцяло от ПВУ, където са заложени параметри, свързани с европейски регулации, които трябва да бъдат стриктно спазени. Не бива, заобикаляйки българските закони и правила, да търсим начин да вменим тази дейност като второстепенна на някого, който да преценява коя от дейностите, възложени по закон, е приоритетна и тя е тази, която трябва да приоритизира да работи качествено", каза той.

По думите му дружеството "България Хели Мед Сървиз" гарантира прозрачност за това кой извършва дейността и кой носи отговорност за осигуряването на качествена медицинска помощ по въздух.

"Много е важно отговорността и функциите да бъдат делигирани на някого и той да носи цялата отговорност за това, което прави, както и за мисиите на спешна медицинска помощ по въздух. Създавайки отново "България Хели Мед Сървиз" се делегират изцяло правата по функциониране на спешната медицинска помощ ясно и категорично, което улеснява моделът на финансиране на цялата дейност в България", категоричен бе Гвоздейков. 

Той каза още, че в момента текат и обсъжданията с болниците, които ще приемат пациентите, които ще бъдат транспортирани по въздух.

"Свършихме работа, която не беше до момента. Процесът е в доста напреднала фаза. Както разбрахте миналата седмица, определени са оперативните бази. Въведени са в строги организационни мерки дейностите по подготовка на документите за обявяване от Министерството на здравеопазването, която е за изграждането на шестте оперативни бази. В момента има сериозни разговори и сформирана работна група с всички болници, които ще бъдат приемащи, както и за местата, където ще бъдат самите оперативни площадки", каза още министърът.