България получава компенсации под формата електрическа енергия през настоящия отоплителен сезон за предоставяната на Гърция регулирана вода от оттока на река Арда. Същевременно страната ни се готви за преговори с южните ни съседи за сключването на меморандум или споразумение за доставка на регулирани води от река Арда до изграждането на бент от гръцката страна. 

Това стана ясно по време на изслушването на министър-председателя Росен Желязков, министри от кабинета, шефовете на службите и изпълнителния директор на Националната електрическа компания във връзка със сключването до на дългосрочно търговско споразумение за осигуряването на регулирано водоподаване по река Арда за нуждите на гръцките земеделци в северна Гърция. 

В началото на изслушването премиерът запозна Народното събрание с хронологията на събитията. 

През 1964 година е сключена спогодбата по висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между България и Гърция. В изпълнение на тази спогодба България е била задължена да доставя на гръцката страна регулирана вода от река Арда за мелиоративните нужди на гръцкото селско стопанство в размер на 186 млн. кубически метра годишно, при 85% обезпеченост. Регулираната вода е било осигурявана по график, представен от гръцката страна, по време и с конкретни обеми извън рамките на нормалния отток на река Арда. 

Задължението на страната ни е било репарационно. То е изтекло на 9 юли 2024 година. Съгласно чл. 2  на протокола за допълнително регулиране на подаваните води на язовир "Ивайловград" Гърция е поела задължение да изгради на своя територия дневен изравнител, който да поеме определени количества вода, които да се използват за нуждите на гръцките земеделци. 

През 2024 година българската страна е постигнала решение за подаване на вода от река Арда до края на земеделския сезон чрез сключване на временно споразумение между НЕК и региона на Източна Македония Тракия за подаване на регулирана вода за периода 10 юли 2024 година - 30 септември 2024 година. 

Със заповед на премиера Димитър Главчев от 6 октомври 2024 година е създадена междуведомствена работна група, съставът на който е бил регулярно актуализиран, като целта на групата е изработването на позиция, отразяваща в най-голяма степен интересите на България. 

"Тази позиция трябва да отразява настъпилите на климатични изменение, реализираните ниски притоци на българска територия и наличните запаси в язовира от каскада "Арда". При бъдещите преговори за сключване на споразумения или меморандум за доставка на регулирани води от река Арда за Гърция до изграждането от гръцка страна на дневен изравнител с капацитет, трябва да бъдат предвидено и запазване на възможността за компенсация на пропуснатите ползи от НЕК от подаването на регулираните води към Гърция", заяви министър-председателят. 

Той каза още, че сключената спогодба през 60-те години на миналия век няма срок, но самото споразумение за подаването на водите от река Арда е с шейсетгодишен хоризонт. 

На 5 февруари 2024 година е проведена междуведомствена среща, по време на която експерти от дирекция "Югоизточна Европа" се запознават за първи път с проекта за комплексно споразумение между България и Гърция. В него се включват три протокола - развитие на мултимодален транспортен коридор между двете държави, доставка на регулирани води от река Арда за Република Гърция, сътрудничество между България и Гърция при наемане на площи и използване на съоръжения за обслужване на в пристанище Александруполис. 

"България има преговорна позиция, която няма да си позволява да казвам, защото е предмет на преговори. Ние ще търсим временно решение в рамките на няколко месеца тази година, за да имаме възможност да договорим едно цялостно споразумение, което надхвърля предмета на уреждане на конкретно поставените въпроси", каза министър-председателят. 

В отговор на въпрос, поставен от ГЕРБ-СДС, Мартин Георгиев, който е изпълнителен директор на НЕК, заяви, че под 10% от средногодишното производство на ВЕЦ "Ивайловград" се предоставя на гръцката страна за напояване. 

Премиерът Росен Желязков заяви, че въпросът с напояването от река Арда може да се разглежда самостоятелно по време на преговорите с гръцката страна, но също така може да стане част от по-комплексно споразумение, в което да се включват и други детайли. 

Изпълнителният директор на НЕК заяви, че по силата на временното споразумение, което е било подписано през миналия селскостопански сезон, след изтичането на спогодбата, количествата регулирана вода, които са били предоставени на Гърция, са били съобразени с оттока на река Арда и годишната обезпеченост на притока към язовирите за миналата година. 

"В замяна на предоставените количества регулирана вода НЕК получава доставка на еквивалентно количество електроенергия в периода на зимните месеци. Включително в днешния ден също се извършва такава доставка", заяви Мартин Георгиев. 

Общото количество на ел. енергия, която страната ни получава от гръцката страна, е 29 500 MWh, стана ясно още от думите на изпълнителния директор на НЕК. 

Заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов заяви, че количества електроенергия, които получава страната, задоволяват нуждите на един средно голям български град в най-натоварения диапазон за деня - между 16 - 22 часа. 

"По този начин пестим мощностите на НЕК, заменяме ги с гръцка енергия по внос. Красноречиво доказателство за това, че сделката е изцяло в полза на България, са повишените количества по каскадата, с близо 190 млн. кубически метра. В края на отоплителния сезон водните обеми, които са складирани от оперираните от НЕК язовири, са близо 70% от капацитета им", заяви заместник-министърът. 

В последващата дискусия премиерът обяви, че гръцката страна трябва да изгради бент. По думите на Росен Желязков в момента, в който това бъде направено, водата ще спре да се компенсира. 

"Именно, защото регулирането се извършва на българска територия, затова ние получаваме тази компенсация, докато гръцката страна не го направи, ние ще бъдем компенсирани", заяви той.