Олимпийският шампион по вдигане на тежести Гълъбин Боевски е пуснат предсрочно от затвор в Португалия, където излежаваше присъда от шест години и половина за трафик на един тон кокаин на стойност 50 милиона долара.

Новината беше съобщена от спортния журналист Огнян Георгиев в неговия подкаст "Спортната джунгла". Боeвски успява да излезе предсрочно от затвора за втори път. През 2011 година той беше задържан на летището в Сао Пауло с над 9 килограма кокаин в куфара си. Тогава щангистът получи над 9 години затвор. Каква е била ролята му според съда в португалската афера?

Гълъбин Боевски е успял да излезе от затвора през лятото на миналата година, след като прекарва зад решетките три години и половина. Новината е потвърдена от неговия португалски адвокат пред журналиста Огнян Георгиев, който в продължение на половин година събира информация по разследването. Олимпийският шампион по щанги е подал молба за предсрочно освобождаване, след като е излежал половината от присъдата си.

"Както каза и самата адвокатка на Гълъбин, най-важното нещо е да се уцели точният момент, когато да се подаде това заявление. То може да се подава три пъти по време на цялата присъда. Първо, когато се изтърпи половината присъда, след това 2/3 и 5/6 от присъдата", каза Огнян Георгиев - спортен журналист.

Според журналиста освобождаването на Боевски не може да се разглежда като изключение в практиката, тъй като законодателството в Португалия е по-либерално спрямо други държави в Европа.

"За трафик на наркотици в големи размери присъдата е между 2 и 10 години. В България е между 10 и 20 г.", посочи Огнян Георгиев.

За Боевски всичко започва през 2017 г., когато се запознава със сърбина Сава Добич. Тогава българинът работи като треньор във фитнес в малко курортно градче в югозападна Португалия. Три години по-късно сърбинът го моли за услуга да му помогне като преводач с един човек.

"Оттам насетне са оказва, че Гълъбин започва комуникация с агент под прикритие на специалните португалски части и се забърква в цялото това нещо, в което участват четирима човека ", разказа Огнян Георгиев - журналист.

Така се стига до октомври 2020 г., когато от Южна Америка пристига лодка натоварена с 50 бали кокаин за европейския пазар. Според доказателствата по делото Боевски е имал логистични задачи, свързани със съхранението и транспортирането по суша на пратката.

"Агентът е трябвало да осигури храна, вода и гориво за кораба, за да може да се върне, този който е докарал наркотиците. Гълъбин е съобщил датата, мястото и часа, където да бъде направена срещата с тази лодка. Гълъбин е запознавал агента с другите двама обвиняеми и осъдени - черногорец и македонец. Имал е специален телефон, който му е бил даден от Сава Добич, от който е получавал инструкции и след това ги е предавал на агента", обясни Огнян Георгиев - журналист, цитиран от БНТ.

Според експерта по сигурност Тихомир Безлов подобен сръбски канал през Португалия е нещо нетипично и вероятно не става въпрос за голяма наркогрупа.

"След Брендо, ние нямаме някаква прочута фигура, нямаме доказани участия в големите европейски пазари", посочи Тихомир Безлов - анализатор към Центъра за изследване на демокрацията.

"Големите количества са към големите пристанища Ротердам, Антверпен, обикновено там говорим за съвсем друг тип организация - това са примерно мароканци, албанци", обясни той.

Според последните проучвания консумацията на кокаин в Европа е между 140 и 160 тона годишно.

"Говорим за триста тона залавяния. Тоест на три тона, един минава и това е достатъчно", посочи Тихомир Безлов.

"Европа изпревари САЩ като консумация на кокаин", изтъкна той.

Доклади показват, че годишно европейците харчат близо 24 милиарда евро за наркотици.