Ние върнахме центъра за взимането на решения там, където му е мястото. Това каза служебният министър-председател Гълъб Донев по време на отчета на дейността на служебното правителство от началото на мандата му през януари досега , предаде репортер на "Фокус". 

"Бяха изтощителни 10 месеца, в които, докато навън спореха до къде стигат правомощията ни, като сме назначени, за какво сме избрани, какъв ориентир следваме за посоката ни на развитие, ние върнахме центъра за взимането на решения там, където му е мястото - в България", заяви Донев.

"В последните дни всички говорят за държавата, мислете за хората, те са държавата. Не мачкайте и не пречупвайте хората. Този модел на отношения вече не работи", каза още служебният премиер.

Донев смята, че изпълнителната власт трябва да показва пред обществото каква работа е свършила. 

"Политическата арогантност е демоде и е безполезна. Защо държим отчета ни да бъде приет, защото изпълнителната власт - избрана или назначена - дължи отчет за за начина, по който е употребявала мандата да управлява", заяви той.

"Нито един кабинет след 2009 година не представял такъв отчет за дейността си – частичен или пълен", отбеляза той.

Донев обяви, че изборите, проведени на 2 април са протекли в спокойна среда. Той заяви, че Министерството на вътрешните работи е положило всички усилия за неутрализиране на нарушения, свързани с изборния процес. 

"Изборите за НС преминаха спокойно и прозрачно в съответствие със закона. Съществени нарушения не бяха констатирани. Гражданите изразиха свободно своите политически предпочитания. МВР се справи успешно с купуването на гласове. В хода на кампанията и в деня на изборите бяха получени общо 813 сигнала за нарушения на изборното законодателство и на политическите права на гражданите. Те бяха свързани с купуването на гласове в полза на политическите партии или коалиции, както и други нарушения", обясни Донев.

Най-трудната задача за втория кабинет "Донев" е била борбата с инфлацията в цените на храните. Премиерът каза, че служебното правителство се е опитало да направи максимално прозрачен целия процес по ценообразуването - от производството на продуктите до тяхното предлагане на щандовете в магазините. 

"Непосредствено и най-трудната задача бе разработването и прилагането на мерки за овладяване на цените на основните хранителни продукти. Първата стъпка бе максимално изсветляване на процеса по ценообразуване, за което бе изработена и внедрена информационна система, обобщаваща данни за цените от производител или внос в страната до щанда в магазините.

Координираните от правителството усилия на редица министерства и ведомства започват, макар и бавно, да дават резултат. От септември 2022 година до март 2023 година темпът на инфлацията спадна с 4,7%. Прогнозата за май месец е инфлацията да бъде под 10%", каза той.

Донев подчерта, че служебното правителство е успяло да подпомогне и най-уязвимите групи от населението по време на великденските празници. 

"В условията на все още висока инфлация особено значение има подкрепата за най-уязвимите групи в населението. Изплатена бе великденска добавка от 70 лева за близо един милион и две хиляди български пенсионери, чиито пенсии за април, без добавките и компенсациите към тях, са до линията на бедност от 504 лева", каза още той.

Служебното правителство отчита и сериозен принос за постигането на диверсификация в енергийната сфера. По време на двата кабинета "Донев" бе завършен интерконекторът с Гърция, бе стартиран такъв и със Сърбия. Служебното правителство е успял да осигури природен газ от Азербайджан, което е гарантирало както енергийната сигурност на страната, така и е в тон с политиките на ЕС за постигане на енергийна независимост.

Сериозни усилия са положени и за противодействие на мигрантския натиск в условията на близо 30%- но увеличение на мигрантите спрямо 2022 година. 

"Правителството отделяше приоритетно внимание на ограничаване на последствията от увеличения мигрантски натиск по границата на стратна. Той е с 30% по-висок в сравнение със същия период миналата година. Предотвратени са около 31 хил. опита за незаконно преминаване на българската граница", отчитат от служебния кабинет.

Един от основните приоритети на правителството е бил задълбочването на европейската интеграция на България. Отчитат се положителни резултати от внесените законопроекти в НС отнсно Плана за възстановяване и устойчивост. 

"Водещ приоритет в сферата на по-нататъчната европейска интеграция на страната бе ПВУ. Повторно одобрени от МС и внесени в 49-ото НС бяха девет проекта, част от плана. Бяха одобрени и внесени в парламента проектите на нов Закон за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, както и пакетът от промени в НПК и в Закона за съдебната власт, предвиждащи ефективен механизъм за наказателно преследване на главния прокурор и неговите заместници", каза още Донев.

Отчетени бяха и усилията, положени от служебния кабинет, за приемането на страната в Шенген в рамките на 2023 година. Води се активен диалог както с Австрия, така и с Нидерландия, за премахването на всякакви съмнения относно присъединяването на България в пространството.  

"Присъединяването към Шенгенското пространство бе един от приоритетите, който ангажира вниманието и усилията на правителството. Продължи активният диалог с Европейската комисия, Шведското председателство и държавите членки с цел положително решение до края на настоящата година.

Динамичните контакти с Австрия вече имат положителни резултати. Продължиха интензивните разговори с Нидерландия, в рамките на които бе намерена и формула, с която Нидерландия да извърши преглед на постигнатото от България в областта на върховенството на правото, която ни дава увереност, че при приемането на съответно законодателство, нидерландските резерви спрямо държавата биха отпаднали", категоричен бе служебният премиер.