Гроздан Караджов: Общински проекти за 4,3 млрд. лв. са застрашени без индексация
© МРРБ
Проектът е представен на Камарата на строителите в България. Част от възраженията им са отразени. Остава това за таван от 15% на индексацията, но диалогът продължава, докато в Народното събрание се приеме обсъжданият текст за промени в Закона за обществените поръчки. На негово основание след това, чрез постановление на Министерски съвет, ще бъде въведена методиката, информира вицепремиерът.
Гроздан Караджов съобщи, че заради ръста на инфлацията е застрашено изпълнението на проекти за общо 1,1 млрд. лв. по Оперативна програма "Околна среда 2024-2020“. От тях ВиК проектите са за 800 млн. лв. Под риск са и проекти за 1,3 млрд. лв., финансирани от Оперативна програма "Региони в растеж“. Отделно от това общините изпълняват проекти за 4,3 млрд. лв. Това е общата сума на изпълняваните проекти, а не тази, която трябва да се индексира. Ако тези проекти не се индексират и не се изпълнят, европейските средства няма да могат да се усвоят и страната ни ще трябва да ги върне, подчерта вицепремиерът.
В рамките на програмите има спестявания, които обаче ще могат да се използват само за частта на предоставената безвъзмездна финансова помощ по проектите. Голяма част от тях включват и самоучастие, което често се осигурява чрез заеми, обърна внимание зам.-министър Деляна Иванова. По отношение на общините – участието им по различните проекти е различно. Затова решение ще се търси проект по проект, каза още регионалният заместник-министър.
Вицепремиерът Караджов поясни, че с постановлението на Министерския съвет не само ще се измени методиката към Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки, но и ще се дадат финансовите източници.
На заседанието депутатите от Комисията по регионална политика приеха промените в Закона за обществените поръчки, с които се разрешава договорите да бъдат индексирани.