Националната статистика послъгва. Според мен има политическа поръчка да се изкара, че България покрива критериите за еврозоната, за да се получи одобрение да бъде насрочен извънреден конвергентен доклад и България да бъде вкарана в нещо, в което българите наистина не желаят да влизат, поради простата причина, че все повече и повече започват да осъзнават каква щета е влизането в еврозоната. Това каза доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания към БАН в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".  

Увеличението на цените според Националната статистика е 3,8% на годишна база през януари. За да се оцени в каква степен една страна покрива инфлационния критерий, се взема предвид годишната инфлация за предходните 12 месеца. Средногодишната инфлация е 2,6%, обясни икономистът.

"За да разберем дали покриваме критерия, трябва да направим критерия между 2,6% и трите страни, които са с най-добро представяне по отношение на инфлацията. Това са Финландия, Италия и Литва. Техните усреднени индекси за последните 12 месеца са малко над 1%. Ако добавим допустимия праг от 1,5%, получаваме критерий, който е 2,53%. Т.е. ние не покриваме категорично изискването за инфлационния критерий“, заяви доц. Сарийски.

Той заяви, че има сериозни резерви по отношение на индексите, които отчита Националната статистика. "Статистиката послъгва. Ако направите съпоставка между увеличенията на данъчната основа за 2024 г., това, което се отчита като инфлация, ще видите, че цифрите просто някак не се връзват“, посочи Григор Сарийски.

Позитивните ефекти за страната от влизането в еврозоната по думите му са силно надценени.

"Големият проблем е, че влизането в еврозоната означава, че ЕЦБ придобива тотален контрол върху парите на всеки един от нас. В момента, в който се вземе решение, което не устройва бюрокрацията в Брюксел и във Франкфурт, парите на всеки от нас могат да бъдат заключени. Буквално се слага един луксозен намордник, а другият му край е в бюрокрацията в Брюксел. Справка – Гърция.

Чисто като време ние сме доста по-близо до Хърватия, като география сме по-близо до Гърция, така че ако някой се чуди какъв ще бъде сценарият за България при влизането в еврозоната, аз смятам, че ще бъде някакъв хибрид между тези два сценария, като нито един от двата не ми допада особено. Начинът, по който се подготвя нашето влизане, ние сме просто абонирани за тези сценарии“, смята икономистът.  

Според Григор Сарийски приемането на еврото няма да доведе до изсветляване на сивата икономика и изваждане на България от сивите списъци за пране на пари. "Чисто механично ние и в момента имаме всички механизми, през които ЕЦБ може да упражнява контрол върху българската икономика. Но ако някой смята, че ЕЦБ ще се загрижи за нашата икономика, просто се лъже. Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се. Това е въпрос на националните регулатори, на агенциите, на българското Министерство на финансите, но те просто не предприемат нищо“, коментира той.