Град в Южна Бразилия прие закон, написан изцяло от чатбот. Текстът е юридически безупречен. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова и предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

За справяне с дългогодишния и сериозен проблем с кражбите на вода в южно бразилския град Порто Алегре местен политик намира решение с помощта на изкуствения интелект. За него (изкуствения интелект) не е било трудно да се снабди с данни по този проблем и чисто юридически да ги оформи. Когато законодателството е минало без нито едно възражение, Рамиро Росарио си е признал, че е използвал изкуствен интелект. Той е срещнал много острата реакция на местния губернатор Хамилтън Сосмайер, който смята това за опасен прецедент и че трябва да се подхожда изключително внимателно, когато става въпрос за законодателство, разказа доц. Тодорова.

"Аз не виждам никакъв проблем, защото в случая изкуственият интелект е един инструмент, който по коректен начин е подредил всички проблеми, които се срещат в областта, поставил е на първо място важността  да бъде решен този казус и е показал, че тежестта не трябва да бъде поета от всички потребители, а от виновниците и от компаниите. Той е използван като съвършен инструмент, който е подбрал и структурирал информацията по този случай “, коментира тя.

Скандалът се прехвърля дори в САЩ. "В Масачузетс един от сенаторите – Бари Файнбърд, е заявил, че това не бива да се случва и да се повтаря в Америка. Той настоява такива закони или текстове, изцяло описани от изкуствения интелект, да бъдат с водни знаци. Този казус става повод и прецедент да се вземат мерки по принцип, които много биха помогнали на медиите и на това новините да имат назован ясен източник, от който произлизат. Това би помогнало да се борим с фалшивите новини“, коментира доц. Тодорова.