Горан Благоев: ВКС напълно в правомощията си каза, че е легитимно да бъде регистрирана Старостилната църква
©
"Проблемът тук е битка на държавата и на политическия "елит" за авторитета на една институция, която сама трябва да отстоява своя авторитет. За мен всичките тези реакции, от държавния глава като се започне, на който не му е работа това нещо, до последния политик популист, е страх, че се нарушават интересите на Българската патриаршия".
Според анализатора не може да се говори за разкол, тъй като държавата няма правомощията нито да създава, нито да закрива едно вероизповедание – тя има правомощията само да регистрира това вероизповедание, ако то отговаря на съответните законови изисквания. "Така че това са абсолютни политически спекулации за хора некомпетентни, за хора, които се вълнуват само от злободневието на деня, и които всъщност не осъзнават, че ако ние сме истински демократична, европейска правова държава, това изобщо не би следвало да е проблем", обясни той и добави, че притесненията му са в две посоки: първо, че парламентарно представени партии, начело с президента, си позволяват да оспорват решение на съда, и второ, липсва отразяване на позицията на самата Старостилна църква, което според него е обезпокоително за нивото на медийните свободи в България.
По думите му обществената тайна е, че сред паството на Българската православна църква, оглавявана от Даниил, има привърженици на стария стил, на стария календар, и то не само сред мирените, но и сред свещеници, дори някои от епископите и митрополитите, и за него възмущението и опасенията на патриарх Даниил от регистрацията на такава църква е напълно нормално, тъй като е възможен отлив на паство, което е свързано и с отлив на средства.
"Смятам, че вместо патриарх Даниил да търси съдействието на държавата, което е противозаконно, вместо патриарх Даниил да помисли как да се погрижи паството му да е вярно, да не бяга от Българската православна църква или да не е формално – да пълни храмовете от празник на празник, той търси помощта на държавата, което за мен лично като вярващ човек е много опасно, защото по този начин църквата не е майката-хранителка на паството, църквата става инструмент на държавата. Така че аз виждам едно изключително противоречие в думите на патриарха, да не кажа нещо по-лошо – някакъв евтин популизъм".
Намесването на чисто канонични догматични теми в светското законодателство крие много опасни тенденции да се тръгне към руския модел: една държава – една църква, смята още журналистът, където официалната църква обслужва геополитическите интереси и идеи на президента. "Притесненията на всички, които скачат срещу решението на съда, са, че може да се отвори вратата за регистрация на още други християнски общности, които да имат в названието си "православна", и което ще означава, че в крайна сметка ще има отлив от паството на Българската патриаршия", каза още той.