Главният икономист на КНСБ: Сиренето ни е най-скъпо, яйцата са ни най-скъпи и още 7-10 стоки, които ежедневно присъстват на нашата трапеза
![Главният икономист на КНСБ: Сиренето ни е най-скъпо, яйцата са ни най-скъпи и още 7-10 стоки, които ежедневно присъстват на нашата трапеза](https://i.id24.bg/i/2442442.webp)
© БНТ
“Преди две години излязохме с конкретно становище, което искахме да се види как се ценообразува от началото до края, по цялата верига - как се формира цената на крайната стока, Комисията за защита на конкуренцията да види има ли картел, тъй като имаме подозрения, че конкуренцията е несъвършена до голяма степен", припомни пред обществената телевизия той.
По думите му са необходими регулации, някои законови промени.
“Ще инициираме срещи с големите търговски вериги още идната седмица и на тези срещи ще искаме да видим, освен ценообразуването, условията на труд. Там работят хора, при това много хора, трябва да се проверят какви са работните заплати и при какви условия работят. Крайна сметка ние представляваме работниците и като ще се говори, да се говори и за стоковия, и за пазара на труда, и за двата пазара, тъй като има несъвършенства и на единия", обясни Костов.
Темата с бойкота е интересна, защото това ще бъде тест за нашето общество дали е чувствително да реагира на различни процеси, които вървят - в случая икономически процес, който е много важен, подчерта Димитър Маргаритов - бивш председател на Комисията за защита на потребителите.
“Казвам тест, защото за съжаление ние много говорим за присъединяването към еврозоната, което очевидно в някакъв момент ще стане, но пропускаме факта, че е изключително важно обществото ни да бъде подготвено за това, независимо кога ще се случи. На мен ми се струва, че ако има рискове, които дебнат присъединяването към еврозоната, че сега е моментът да се види как реагира обществото ни - едно самоизмерване на чувствителността, при положение, че вече се натрупва обществена енергия", допълни той.
Маргаритов обаче постави въпроса доколко датата на бойкота е подходяща:
“В навечерието на 14 февруари е, който по различни причини се празнува от всички. Много хора все пак ще искат да си напазаруват. И другото нещо, като че ли малко механично самият бойкот, като начин на възпроизвеждане, го възприехме от държавите от Западните Балкани."