Природно бедствие или властовото безхаберие е причината за бедственото положение по Южното Черноморие? Този въпрос отправи репортер на "Фокус" към граждани. И за разлика от темите, които създават разединение по много въпроси, то тази ситуация, определена от мнозина като трагична, води до единодушие, че по-скоро е неглижиране, отколкото природно бедствие.

"Поройните дъждове са сигурност природно бедствие, вследствие и от глобалното затопляне, също така и от промените в климата.  Смятам, че както наводненията в Карлово, в Берковица, в Северозападна България тази година, в някаква степен това е въпрос на контрол от страна на властите да почистят съответните дерета на реките. Да могат да ги укрепят, за да не преливат, защото това вече е обект на контрол на самата местна власт. От друга страна се заговори за изсичане на гори, което също е възможно да бъде част от проблема", коментира анкетиран, вярвайки, че трябва да има по-крути мерки занапред. 

"Природно бедствие, което изобщо нямаше да бъде толкова страшно, ако не беше толкова отчайващо презастроено, а пък горите изсечени", сподели ядосан гражданин, който от години не ходи по българските плажове, а предпочита да е в съседна Турция или Гърция на плаж.

"Всички знаем за незаконната сеч и за дървесината, която се свлича и се запълват деретата, както и тяхното непочистване. Това със сигурност е изиграло роля", допълва гражданин, отменил почивката си заради бедствието.

"Отделно, трябва да се подобри системата за ранно предупреждение за гражданите на тези места. Бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов точно на това акцентира - на много места тези системи на практика изобщо не работят", изрази недоверие анкетираният, вярвайки, че може да не е имало жертви, ако по-рано не е било сигнализирано.