Гл. ас. д-р Атанас Димитров: Отново ще бъде подета темата за европейска отбрана, за да може Европа да се чувства независима от САЩ
©
По думите му Европа и европейските лидери е необходимо да се пренастроят към новото политическо ръководство в САЩ, но това не означава Европейския съюз да играе второстепенна роля за сметка на САЩ. Напротив, това е една страхотна възможност за Европа да направи следваща крачка към засилване на своят отбранителен потенциал в рамките на Европейския съюз, а не в рамките на НАТО или другата организация.
Напълно постижимо е и има такова послание от институциите, че България може да отделя 2,4% от БВП за отбрана в рамките на НАТО. "България трябва да задели повече средства за отбрана, защото е ясно, че нашия отбранителен потенциал в момента е далеч от това, което следва да бъде. И не просто заради конфликта в Украйна или някой друг конфликт, който е близо до нашите граници, и не заради това, което е казал президентът на САЩ, без значение дали е Тръмп, или някой друг. България би следвало да се грижи за собствената си отбрана и да се интересува от отбранителния потенциал на съюзите, в които членува,“ посочи той и допълни, че със сигурност отново ще бъде подета темата за европейска отбрана, за да може Европа да се чувства независима от САЩ.
Според Атанас Димитров в предизборната риторика на Тръмп относно войната в Украйна и изявленията му, че той знае как да приключи тази война по възможно най-бърз начин няма нищо лошо, само че е много важно на каква цена ще приключи тази война. "Това не трябва да бъде на цената на справедливостта и на цената на поражението и на задълбочаването на някакъв пореден цинизъм, който ще означава агресорът да излезе от тази война абсолютно ненаказан.
Незаконната миграция в САЩ, придобила рекордни размери по време на управлението на Джо Байдън, води до една липса на устойчивост в държавата, което рефлектира върху обществото, което в различните щати се усеща в различна степен, обясни още експертът по сигурност. "Въпросът е, че тези миграционни вълни са няма как да бъдат устойчиви във времето и трябва да се търси решение. Това решение не означава, че разбира се трябва да бъде масова депортация, която аз всъщност не вярвам, че ще се случи, но със сигурност тази риторика и някакви действа ще се предприемат и те ще доведат, до намаляване на потока през мексиканско-американските граници,“ допълни гл. ас. д-р Атанас Димитров.