Общественото мнение в Европа е утвърдително негативно спрямо нелегалната миграция, като в същото време има достатъчно голяма разбиране по отношение на онези, на които наистина трябва да се помогне, т.е. на бежанци и други търсещи, имащи право на международна закрила. Темата с незаконната миграция трябва да бъде постоянно в дневния ред на Европейския съюз и на отделните държави-членки. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ гл. ас. д-р Атанас Димитров от Катедра "Национална и регионална сигурност“ на УНСС.

Експертът по сигурност е категоричен, че незаконната миграция в Европа не е базирана само на няколкото конфликта и войните в близост до границите на Европейския съюз, а по принцип изобщо на демографските процеси, които протичат в Африка и в Азия, т.е. от там, откъдето от основните миграционни вълни към Европейския съюз.

По думите му отделните държави-членки не трябва единствено да прокарват собствените си национални интереси спрямо незаконната миграция, тъй като това би могло да противоречи на национални интереси на някоя друга държава, примери за което е решението за квотно разпределения на мигрантите. Трябва да има общи европейски решения за проблем, който засяга всички в Европа.

"Хубаво е, че Доналд Тръмп поставя темата в центъра на политическото пространство, защото за нея сега ще се говори и ще търсят някакви решения. Ако тези решения засегнат и България, т.е. България тръгне към реализирането на някаква нова програма за интеграция на бежанците, промени част от стратегичните документи и други програми, които се отнасят към миграционните и демографски процеси в България, всъщност ще бъде нещо хубаво. Надявам в България да се стигне до конкретни мерки, т.е. да се направи една политика, която да има устойчивост и да се следва в продължение на години,“ каза гл. ас. д-р Атанас Димитров.