Гергана Иванова: България изпреварва Германия като среда за жените на ръководни позиции
©
Квотните принципи не са задължително условие, за да се постигне равнопоставеност между половете на ръководни позиции - важно е да се създадат условия, възможности и еднакво заплащане, сподели още Иванова. "Понякога обаче квотите подпомагат процеса. Едва 10% от компаниите в България са ръководени от жени в своите бордове", отчете Иванова.
"Има много развити европейски държави, където е постигнато равенство между мъжа и жената в семейството, но по отношение на жените на ръководни постове те все още са назад в класациите. Пример за това е Германия - България я изпреварва. Социализмът е фактор, който е ускорил равнопоставеността на жената и мъжа на работното място.Ние изоставаме, що се касае до равнопоставеността на битово ниво. Това е така в по-малките населени места, където на жената рано се слагат спирачки - обществото опитва да й диктува къде е нейното място", поясни още Гергана Иванова.
Образованието е ключ към постигане на равнопоставеност и овластяване на жената, категорични са от Съвета на жените в бизнеса. "Знанията дават увереност за растеж. Целим министрите да чуят какво имат да им кажат успелите жени, какво прави бизнесът, за да осигури по-голяма равнопоставеност между мъж и жена на работното място. На форума ще засегнем и успешните бизнес практики, които осигуряват повече равнопоставеност. Живеем в труден свят и си казваме, че ако дамите имат повече власт да решават големите обществени проблеми, насилието ще намалее", каза Гергана Иванова. Според нея, домашното насилие е много сериозна тема и овладяването на този проблем преминава през образованието на жените и вдигането на тяхното самочувствие. Личният пример на жени, успели да се справят с предизвикателствата, поставени им от обществените стереотипи, са окриляващи за младите хора, заключи Иванова.