Учителите, които влизат в програмата "Нов път в преподаването“, осъзнават много ясно нейната социална стойност. Немалка част от тях преподават именно в най-трудните училища, там, където има повече ученици от уязвими групи. Това каза Гергана Ефремова – мениджър стратегически партньорства във Фондация "Заедно в час“, в предаването "50 причини повече“ на Радио "Фокус“.

Фондация "Заедно в час“ стартира своята дейност през 2010 г. именно с програмата "Нов път в преподаването“, насочена към привличане на професионалисти за преквалификацията им в учители. "В по-голямата си част това са хора, които към момента на влизане в програмата нямат педагогическо образование или дори да имат такова, не са били учители. В рамките на две години те преподават основно в училища в малки населени места на ученици от уязвими групи и такива, които постигат по-ниски резултати“, обясни Ефремова.

Сред кандидатите преобладават тези до 30-, 40-годишна възраст, но има и такива, които влизат в програмата в зряла възраст. "Опитът ни показва, че едно такова решение на зряла възраст е осмислено, не е импулсивно, хората знаят точно какво искат и защо го искат, как могат да бъдат полезни. Влизането на тези хора в училище е изключително ценно за децата, защото те имат изключително богат опит“, обясни Гергана Ефремова.

За цялото време на съществуването си програмата са завършили 550 учители. Над 60% от тях продължават да бъдат в училище, а още по-голям процент са ангажирани с образованието под една или друга форма, работейки в различни неправителствени организации и институции от типа на регионални управления на образованието, допълни Ефремова.