С постановление на Министерския съвет министърът на финансите се задължава да преведе 444 млн. лева за осигуряване на ликвидност на земеделските производители. Основната цел е средствата да компенсират повишените разходи на стопаните за енергоносители, фуражи и препарати за растителна защита. Това заяви зам.-министърът на земеделието и храните Георги Събев в дневния блок на Радио "Фокус“.

"Действия вече са за компенсиране на българските производители предприети. Вчера в Държавен вестник беше публикувано постановление № 247 на Министерския съвет, като с него министърът на финансите се задължава да преведе 444 млн. лева на Държавен фонд "Земеделие“ за осигуряване на ликвидност на земеделските стопани. Подкрепата ще бъде както за свиневъди, птицевъди и за хуманно отношение към животните, но разбира се, основната цел е компенсация за повишени разходи за енергоносители, фуражи, препарати за растителна защита“, уточни зам.-министър Събев.

Министърът каза още, че оранжерийните производители също ще бъдат подпомогнати заради инфлацията и високите цени на електроенергията.

"Специално за оранжерийното производство са предвидени 6,3 млн., като 5 млн. от тях ще бъдат за отопляеми оранжерии, 1,2 млн. за неотопляеми оранжерии, като вече оранжерийните производители вече са получили подпомагане в размер на близо 14 000 лева на хектар за отоплените и 6 000 за неотоплените оранжерии. Наясно сме с проблемите, наясно сме с тенденциите в страната и в сектора, и Министерство на земеделието и Държавен фонд "Земеделие“ работят за разработване на адекватни инструменти в бърз и оперативен порядък, така че оранжерийните производители, както и останалите земеделски производители да бъдат минимално засегнати от негативните тенденции, които засягат цялата икономика не само в България“, поясни той.

3ам.-земеделският министър коментира и вносът на турска земеделска продукция в България на по-ниски цени.

"Фитосанитарният контрол е в компетенцията на Българската агенция по безопасност на храните и имаме уверение от тях, от Агенция "Граничен контрол“ към вчерашна дата, че всички законни изисквания биват спазвани т.с. високите стандарти за внос на територията на Европейския съюз се следят. Упражнява се 100% контрол на стоките, попадащи в обхвата на официалните контроли. Вярвам, че експертите от БАБХ правят необходимото, така че да безопасността“, заяви Събев.

"Относно по-ниските цени, за съжаление това е извън компетенциите на държавните структури. В условия на пазарна икономика, разбира се, пазарът е този, който определя цените. Факт е, че вносът от някои страни и производители е на доста конкурентни цени, но пък сега е сезонът на активно производство в България и една голяма част от земеделските стоки, които влизат от Турция са насочени към други страни на Европейския съюз, тъй като в момента има родно производство“, отчете зам.-земеделският министър.