България е на 8-мо място по водни ресурси. А количеството на валежите у нас е намаляло почти с 50%. Имаме по-малко валежи заради изменението на климата. Това означава, че ние влизаме в една хипотеза на един ключово важен ресурс за нашето съществуване и огромния негов дефицит. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" климатологът Георги Стефанов.

"Трябва да осъзнаем, че климатичните промени са тук и че секторът вода и устойчивото му управление, мониторингът на водата означава много добре да измерваме, много добре да управляваме и много добре да прогнозираме. За съжаление, с отпадналия проект в Плана за възстановяване, който целеше точно да обедини различните отговорни институции, да въведе една обща система за измерване и мониторинг на водите, така, че да няма тази размита отговорност и по-скоро безотговорност между тях. И когато ги управляваме, това означава да спрем и кражби, и загуби, и оперативни програми, и рисковете да са по-ясни, и да ги свържем с метеорологичните станции, които измерват количествата валежи, и да сме по-подготвени, така, че другия път да не даваме отново десетки милиони за щети, а и да не допускаме отново да има жертви, което е най-важното", коментира Стефанов.

По думите на климатолога управлението на сектора и то в контекста на осигуряване на тази първа нужда от вода: "Защото и в Директивата за водите е записано, че най-изначалните и първични нужди са именно осигуряването на нуждите на вода от човека. И отговорът е - управляваме ли си ние добре ресурса и рискуваме ли какво ще се случи утре".

Според него ресурсът вода трябва да бъде положен в Конституцията като изконно човешко право