Местните избори може да се превърнат в продължение на неуспешния и несъстоял се дебат за Държавна сигурност, където тя все не може да бъде осъдена и в крайна сметка винаги успява да излъже останалите. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" доц. Георги Лозанов,  преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация от Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и бивш председател на СЕМ.

"Дойде един момент, когато "Държавна сигурност“ чрез един или друг глас започваше да пита: "Ти защо си от "Държавна сигурност“?“. Самата тя успя дотолкова да обгърне публичното пространство, че да се яви в ролята на обвинител на самата себе си", каза още доц. Лозанов.

Според него може да се появи едно ново поколение, което да не заявява себе си чрез своите принадлежности към миналото, а което да заявява себе си с това, което прави в настоящето: "С ценностите, които носи, с демократичния си дух и като поведение, и като мислене.  И ако си се доказал в това, тогава вече въпросът за това каква е твоята фамилна предистория започва да губи значение. И в някакъв смисъл това е също форма на преодоляване на цялата тази травма, като я оставиш в миналото, а не я пренасяш непрестанно. Защото колкото повече я пренасяш през тези 30 години, толкова повече тя някак си се засилва. Не възстановява справедливостта, а обратното – кара жертвите да се чувстват още повече незаслужено вторично наказани. И аз си мисля, че в крайна сметка поколенчески, може би, ще дойде изходът от този дебат", обясни доц. Георги Лозазнов.