С внасянето на вота на недоверие се цели разсейването на политическото послание на местния вот. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" политологът Георги Киряков. 

"Защото кандидатите на т.нар. "Тройна опозиция" за местния вот са доста обезличени на фона на битките, които се водят между водещите кандидати. И няма по-добър начин, по-добра стратегия от това да прехвърлиш топката от терена на местното към терена на националното. Това е логична от политическа гледна точка практика, макар да е абсолютно неправилна, и да доведе до там, че хората по места изобщо да не знаят на 29 октомври за кого ще гласуват", допълни той.

В т.нар. коалиция "Тройна опозиция" участват по-малки партии, които са доста радикализирани в последните месеци – "Възраждане" и БСП, доста се радикализира и партията на Слави Трифонов "Има такъв народ". Очевидно има някаква спойка между тях, макар че за третата партия – ИТН, нямам обяснение на какво се дължи нейното участие в тази коалиция, защото тя е доста проевропейска партия, създадена е от хора, които мислят по-либерално, а изведнъж се съюзяват с партии, които искат премахване на пазарната икономика и връщане към едни остарели, неработещи формули  на управление на политиката, на държавата като цяло", посочи политологът.

Това поведение на ИТН според политолога се дължи или на неумение да се ориентират добре в политическото пространство или на натиск отвън.

Този кръг на вотове на недоверие може да доведе до инфлация на един изключително полезен за демокрацията инструмент, каквото е искането на вот на недоверие. "Ясно е, че този вот няма да мине. Не виждам логическо обяснение. Няма логика и в това да се искат поредица от вотове на доверие, освен използването на този изключително важен демократичен инструмент, на тази тактика за предизборни цели, обаче на за национални избори, а за местни избори. какво вълнува един човек в дадена община това, че на национално ниво има вот на недоверие?", попита още Киряков.