Възможно е преминаването на "Лукойл" под държавен оперативен контрол, но към момента не е нужно. Това заяви в ефира на БНТ Георги Кадиев - председател на ПП "Нормална държава".


"Това ще стане нужно в момента, в който “"Лукойл" откаже да преработва не само руски петрол. Те могат да преработват и друг петрол при определени настройки, а могат и да преработват по-малко руски петрол - около 1/3 от капацитета на рафинерията, така че да обслужват само българския пазар. Но "Лукойл" казва, че няма да направи това - или ще работи с пълен капацитет и ще изнася, или изобщо няма да работи. Ако се стигне до това - рафинерията да не работи, българското правителство може, както в Италия, да поеме оперативния контрол", обясни той.

Според него с тази стратегия "Лукойл" изнудва държавата, което е разбираемо, защото е частна фирма, която гони интереса си.

“Нашият интерес е те да произвеждат максимално. Първо ще има дизел за българския пазар, който на практика е само от "Лукойл". Второ, ще можем да изнасяме за Украйна, което правим и в момента. “Лукойл" около 700 хил. тона на месец, от които 250 хил. са за българския пазар и приблизително 90 хил. отиват за украинския пазар. Достатъчно много фирми продават в момента в Украйна и правят с надценки там, което им позволява да държат малко по-ниски цени в България", обясни още Кадиев.

На въпрос защо Нидерландия отново ни е препънала по пътя към Шенген, Кадиев отбеляза, че нидерландското правителство поставя пред нас практически неизпълними изисквания.

"Когато те решат, че в България няма корупция, тогава ще ни пуснат - тоест няма нещо, което да направим. Това не означава, че нямаме вътрешни проблеми, но не мисля, че сме по-зле от Румъния в това отношение. Според мен това е грешка на холандското правителство, но очевидно това е техен вътрешнополитически дебат", допълни той.