Георги Христулев: Българите са се научили да правят бизнес
©
По думите му българите в последните 4-5 години са се научили да правят бизнес, което се изразява в това, че все повече търговци от малкия бизнес, все повече микропредприемачи започват да прилагат наистина много добри практики, да използват качествени софтуери, да посещава добри обучения, което да прави бизнесът им дългосрочен, осмислен и качествен. Според него все повече все повече хора посещават тренинги и обучения точно с цел да се развиват и да правят привлекателен своя бизнес. "Повечето търговци идват наистина, за да се научат, наистина да вдигнат нивото и да получат нещо, което е смислено, качествено, което да им свърши работа. Аз имам клиенти, с които работя 4-5 година подред не само в обучението, вече градим стратегия и плануваме, управляваме процеси и създаваме нови процеси, с които всъщност да могат да растат, и заедно да растем разбира се, аз с тях раста. Всеки казус е различен, аз чета, продължавам да чета, продължавам да посещавам други обучения, с които пък аз да се развивам, за да мога да помагам на моите клиенти.“
Добрият търговец е консултант, той не е просто търговец по смисъл на това да притиска човека да купи нещо, смята още Георги Христулев, като за него добрите търговски практики са по-скоро консултативните: "търговецът да ти помогне да получиш това, което искаш и най-вече да ти разработи потребността така, че да осъзнаеш че бъдещите ти планове няма да бъдат постижими, ако сега не предприемеш някакви действия. Това е може би най-големият ключ. Това е това е част от процеса, и всъщност когато един търговец успее да ти обърне внимание на важните неща, ти оставаш благодарен,“ каза още той.
Георги Христулев разказа още за различните стратегии и тактики спрямо това какъв бизнес развива човек: "Разликата между малка и голяма продажба е фундаментална, и от там се изгражда и стратегията. Малки продажби са тези продажби, в които търговец и клиент се срещат еднократно. Нещо не изисква стратегия, защита на избора пред трети лица и съответно цената е толкова, колкото пари имаш в джоба си в момента, т.е. толкова, с колкото няма да пострадаш обикновено – 200-300 лева като таван. Това е критерия за малка продажба. Големите продажби са тези продажби, които изискват дългосрочни взаимоотношения клиент-търговец, така че много по-важно е взаимоотношението, отколкото самият продукт/услуга, т.е. трябва да те харесвам като човек и като търговец. Съответно изисква стратегия защита на избора пред трети лица, съответно аз като търговец трябва да ти подскажа как ти да направиш нещата така, че това да бъде прието, което ти продавам, да бъде прието от съпругата ти, от шефа ти, от подчинените и от какъвто е казусът, от другите, и съответно цената за продукта/услугата е голяма като цяло или е по-голяма от сходни продукти на пазара.Ако искаш да продаваш бързо и си в малките продажби, със сигурност техники за затваряне и промоционалните предложения работят по-добре. Ако си в големите продажби и искаш да изграждаш взаимоотношения, съответно е по-добре сторителинга, по-добре е дългосрочно взаимоотношение, по-добре е да ангажираш хората през това да останат по-дълго с теб, а не просто да купят.“