Нямам намерение да се съобразявам с опитите на политически лидери да трупат рейтинг. Аз пазарувам според нуждите си. Това каза в интервю за предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио "Фокус" политическият анализатор Георги Харизанов по повод бойкота на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки.

"Пак казвам, нямам никакво намерение да се съобразявам с нечии опити за политически кампании. Първо, никой политик не е измислил закон, който свободният пазар да не може да заобиколи, ако желае и ако желае, да бъде некоректен. Да приемем, че всички са коректни, че пазарът е изграден от играчи, които ще се съобразят изцяло с тези правила. Намаляването на надценката не означава поевтиняване на стоките, защото ако стоката поскъпне, а надценката е само малка част от крайната цена, крайната цена ще се увеличи, така или иначе, нали така?

Ако обаче надценката е достатъчно голяма, от време на време веригите, както ние знаем много добре като клиенти, могат да си позволят определени стоки известно време да ги продават на загуба или на изкуствено занижени цени, или на промоции, само и само да лансират определен производител, да привлекат клиенти, да са по-интересни пред конкуренцията и т.н. Никакъв пазарен ефект няма да има евентуалното ограничаване на надценката, никакъв положителен ефект няма да има. Единствено ще се зарине с нова бумащина един частен бизнес, който имаме интерес само и единствено да процъфтява", каза Харизанов.

"Ние сме живели в годините, в които държавата е имала пълен контрол върху търговията, цените и стоките, и тогава по магазините нямаше нищо и сме живели в години като сегашната, в които има свободен пазар, нерегулиран, държавата не се  меси в надценките, не се меси в печалбите и виждаме, че магазините изобилстват от стоки на изключително добри цени.

Оттук нататък вече е много дълъг разговор и той е много специфичен и според мен трябва да се води само от експерти и от хора, които са пряко замесени в тези бизнеси – за уреждане на отношенията между производители и вериги, за нелоялни търговски практики, за притискането с отстъпки и дискаунти, които трябва да се правят. Но пак казвам, това са пазарни отношения и нито една верига няма шанс, ако всички производители в един момент просто решат да спрат да й продават на чисто пазарен принцип. Тя на следващия ден ще фалира. И затова няма нужда никакви политици да се месят. Пазарът е достатъчно мощен механизъм, много по-голям от всяка една политическа партия, за да се справи с тези изкривявания, ако такива има", добави Харизанов.

Той поздрави Бойко Борисов, който днес е казал, че никой не е по-голям от пазара и свободната пазарна икономика е в състояние най-добре сама да се регулира чрез свободна конкуренция между различите играчи на пазара.

"Ако има порочни практики, нека регулаторите ги разследват и санкционират, разбира се", каза още анализаторът.

Той смята, че от хипермаркетите силно надценяват интелигентността на политиците, които предлагат този бойкот, и им правят незаслужен комплимент, като обвързват това елементарно папагалстване с хърватския бойкот с по-големи политики, като например влизането с еврозоната, които тези политици в голямата си част не разбират. Те нямат финансовата и икономическа грамотност, и политическа включително, за да вникнат в тази тема.

"Така че считам обвързването на този бойкот с влизането с еврозоната, пак казвам, силно надценяване на хора като г-жа Манолова и незаслужен комплимент по техен адрес. Причината това изявление да бъде направено е, че много хора и политици в Хърватия отдават поскъпването на стоките от малката потребителска кошница на влизането с еврозоната, на въвеждането на еврото, на закръглянето на цените, на случилата се там нормална инфлация след въвеждането на еврото. Тя е в рамките на няколко процента и резултат от елементарни кръчмарски сметки, които винаги ги е имало при преминаването от една валута към друга. И в резултат на това поскъпване се роди този бойкот. Така че лесно може да бъде направена логическата връзка, че влизайки в еврозоната, стоките поскъпват, хората започват да изнемощяват и започват да бойкотират магазини. Пак казвам, според мен в България случаят не е такъв, просто хора като г-жа Манолова много искат да ги коментираме, защото няма друго с какво. И това е тъжна констатация за тях", смята още Харизанов.