Георги Георгиев се срещна днес с министъра на правосъдието, администрацията и дигиталната трансформация на Хърватия Дамир Хабиян.
Основна тема на проведената среща бяха перспективите за развитие и надграждане на двустранните отношения. Стратегическа цел и основен приоритет в работата и на двете министерства е членството в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), категорични бяха двамата министри.
Министърът на правосъдието на Република България запозна своя хърватски колега с работата по законодателните промени в НК, НПК, ЗАНН и редица други закони, които екипът му ускорено подготвя с цел изпълнение на приоритетните препоръки от доклада за България, което е от ключово значение за получаване на положително становище относно готовността на страната ни за членство в ОИСР.
Общо бе мнението, че привеждането на политиките в България и Хърватия в съответствие с най-добрите международни стандарти е предпоставка за успешното завършване на процеса по присъединяване. Членството в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ще подпомогне икономическото развитие и ще подобри жизнения стандарт на гражданите на България и Хърватия, категорични бяха министрите Георгиев и Хабиян.
Министър Хабиян поздрави своя български колега за усилията, които екипът му полага за изваждане на България от т.нар. "сив списък“ и сподели опита на хърватската страна в този аспект, като позициите са много сходни. От своя страна министър Георгиев го запозна с предприетите конкретни действия за изпълнение на отправените към страната ни препоръки – особено в областта на борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма, което е ключово за изваждането на България от списъка на FATF.
В хода на разговора бяха обменени мнения и по Директивата на ЕС за борбата с домашното насилие, което е приоритет не само в законодателната, но и в практическата дейност на българското правосъдие. По думите на мистър Георгиев тук усилията се влагат не само на терена на законодателството, но и в пряко сътрудничество с местната власт, със съдебната власт, адвокатските съвети и всички, които могат да бъдат полезни. Създаването на кризисни центрове за подкрепа, регионални центрове за помощ, дигитални приложения за известяване и информация на жертвите, са само част от мерките, които могат да подпомогнат процеса, заяви българският министър на правосъдието.
Двамата събеседници бяха категорични, че е налице солиден потенциал за разширяване на сътрудничеството между България и Хърватия както в двустранен план, така и в рамките на ЕС.
В рамките на посещението си в Загреб за среща с експертите на Групата за финансови действия (FATF) и комитета MONEYVAL на Съвета на Европа, министърът на правосъдието