Днес почитаме паметта на един изключителен светец, който е почитан не само в християнския Пантеон, но бих  казал и в света на исляма. Това каза в предаването "Нюзрум“ на "Фокус“ ученият от БАН и университетски преподавател Георги Димов. "Свети Георги е светец, който е обгърнат от висока мистификация и под това було всъщност ние намираме един колективен образ, който днес се почита от военни, от земеделци, от овчари – хора, които се занимават с преминаването от един сезон в друг, към лятното време. Това е един много важен празник, който в миналото се е чествал с много ритуали, с много специфични обреди. Празникът на Свети Георги е изключително ключов не само за християнската религия, но и за всички други религии“.

Дали Свети Георги е историческа личност или не е един много дълбок и сложен въпрос, тъй като в неговия образ намираме много антични елементи, допълни Димов. "Аз смятам, че този празник от историческа гледна точка е много интересен. Когато дойде този светъл ден аз самият се замислям как е еволюирал във времето. За разлика от много други светци, за които ние имаме ясна идея за техния живот, то Свети Георги е един колективен образ – към неговата география ние можем да добавим много елементи от античността. И затова той е обект на множество проучвания и засилени спорове. Самата легенда за него е много интересна.  Първообразът за него е свързан с 303 година, когато е обезглавен, като има цял мъченически цикъл.“

Интересното и най-важното, което можем да кажем е, че образът на Свети Георги се запазва през вековете непроменен и неговият иконографски образ е непроменен, той е много устойчив през вековете, обясни още историкът. "С къдравия перчем, с бял кон, как пронизва змея и добива разпространение както в света на исляма, и в западния свят като рицарят кръстоносец. Патрон на градове като Генуа и най-вече покровител на една държава като Грузия.“

Веселка ИВАНОВА