F-16 Block 70 е бъдещето на ВВС. Ние бяхме стигнали до една критична точка и не беше много ясно как ще продължим и дали въобще ще имаме ВВС – имаше сериозен риск. Това каза ген. Константин Попов – бивш началник на Военновъздушните сили, на отбраната и председател на Комисията по отбрана в Народното събрание, в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".

 

Той припомни, че още през 2016 г. правителството е внесло проекта за инвестиционни разходи за бойния самолет за корабите, а договорът е ратифициран през 2019 г. "Близо 10 години по-късно вече виждаме овеществения труд на много, много хора и от "Граф Игнатиево“, и от ВВС, и от щаба на отбраната, и от министерство, и от правителства, и от Народно събрание“, посочи ген. Попов.

Месеци преди пристигането на бойните самолети през април, все още обаче има нерешени проблеми. Бави се проектът за тренажорите, а сградата, в която ще се помещават първите изтребители, все още не е завършена. "За тези проблеми аз и доста хора сме говорили. Има редица обективни фактори за това – COVID пандемията, нестабилната политическа обстановка, когато се сменяха политическите екипи в Министерство на отбраната на 6 месеца, сложните процедури. Според мен имаше и един типично български субективен фактор – ние си казваме "Има време“. Сега със силен български финален спринт трябва да наваксваме пропуснатите 5 години“, коментира ген. Константин Попов.

Той определи F-16 Block 70 като уникална платформа, която осигурява много добри бойни възможности. "Немалка част от технологиите, които са в F-35, са и в Block 70, което ми дава основание, че може би трябва да се замислим какво следва след F-16. Не е лошо да се замислим и по тази тема, за да не се окажем пак леко закъснели, защото процесите са мудни и има много стъпки, които трябва да бъдат извървени. Административната тежест трябва да следва други правила, принципа на експедитивност и да има решителност от политическото ръководство, което наистина трябва да има съответната визия и сила, за да може да прокарва своите визионерски политически решения“, заяви бившият началник на ВВС.

Той изрази надежда, че бюджетът няма да ощети развитието на ВВС. Показателна в това отношение ще бъде тригодишната бюджетна прогноза. "Да, тази година може не всичко, което сме си пожелали, да бъде изпълнено, но в тригодишната бюджетна прогноза трябва да видим дали отбраната и сектор "Сигурност“ са във фокуса. Според мен те трябва да бъдат – виждаме какви са изискванията в НАТО, виждаме какво става в Европейския съюз. Като говорим за отбранителна индустрия, трябва да говорим за свързаност в Европейския съюз. И тук трябва да видим какви възможности имаме ние, как можем да се интегрираме и фокусираме върху отбранителната индустрия“, подчерта ген. Попов.