Прекомерното пиене на алкохол инвалидизира хората, тъй като той е тотална отрова за всички клетки в организма. Алкохолната болест е болест на мозъка, затова ми се иска да подчертая, че само 15% от алкохолиците умират в крайна сметка от чернодробна цироза. Това каза пред zdrave.to проф. д-р Никола Григоров, д.м.н., един от водещите специалисти по вътрешни болести и гастроентерология с дългогодишен опит.

"Не съм привърженик на пълното въздържание. Защото всички клинични проучвания, направени от сериозни институции предимно в САЩ, показват, че хората, които приемат умерено количество алкохол, живеят по-дълго не само от алкохолиците, но и от пълните въздържатели. Разбира се, има и такива, които не приемат тази теза, има хора, които й опонират. Но тя е доказана научно", уточни той.

"Злоупотребата с алкохол уврежда черния дроб, разбира се, има индивидуален елемент. Ако говорим само за чернодробно увреждане, то върви и се развива доста продължително време. Най-напред възниква мастната дистрофия, мастното увреждане на черния дроб, т.нар. стеатоза на черния дроб. Много хора страдат от такова състояние по ред причини, включително и при нарушена обмяна на мастите. 

След това се развива алкохолният стеатозен хепатит. До тук хора, които употребяват прекомерни количества алкохол, все още нямат оплаквания. Те са адаптирани напълно, продължават да си пият спокойно в компания, докато впоследствие вече възникват началните форми на цирозиране.

И тогава до известна степен се пречупва клиничната картина и се появява симптоматика. Такива хора обаче са увлечени от алкохола, затова защото той ги кара да се чувстват по-освободени, на тях им е по-весело, те са по-контакти в общуването, в обществото.

Всъщност, това са добрите качества на алкохола, ако мога така да кажа. И затова те продължават да пият, докато в един момент се докарват до чернодробната цироза в нейните три стадия.

Накрая, когато вече оплакванията станат много тежки, се появяват и оточните синдроми, възниква и т.нар. енцефалопатия. В такова състояние те се чувстват неадекватни в ежедневието, не могат да си вършат обичайните ангажименти. Тогава вече може да се каже, че е станало много късно", каза специалистът.

Отказът от алкохола е много труден заради т.нар. абстиненция от него. Организмът свиква с алкохола, тъй като чрез него той получава лесна енергия и човекът не се храни, каза д-р Никола Григоров.

"А щом не се храни, всичките нутриенти, които трябва да постъпят в организма, ги няма. И започва чернодробното увреждане. Мога и образно да го обясня, както съм го казал в книгата: както хуните нападат Западна Европа и помитат всичко след себе си, така също и алкохолът не прощава на абсолютно никой орган. И трябва да знаете, че много често пациентите не умират от чернодробна цироза, а умират например от кардиомиопатия. Това е сърдечно заболяване. Или пък от белодробни, от бъбречни, от мозъчни заболявания. Така че, както вече споменах, пътят за чернодробното увреждане е доста дълъг, което означава, че има достатъчно време да се спре консумацията на алкохол, за да може колкото е възможно в по-голяма степен да се възвърне нормалният процес на функциониране на този орган", каза той.