България е първа по поскъпване на жилищата в ЕС. Гаражите в София вече струват почти колкото жилищата. Темата в студиото на NOVA NEWS коментираха Ирена Перфанова, която е член на борда на директорите на Европейската асоциация на професионалистите по недвижими имоти и финансистът Любомир Каримански.

"Градовете и животът се развиват. С това се променят нашите бит и нужди. Оказва се, че големите градове у нас не са подготвени да поемат толкова голям поток от коли, които трябва да се паркират все пак някъде", посочи Перфанова.

Любомир Каримански пък обясни тенденцията от икономическа гледна точка. "Банките продължават кредитирането на ипотеки. Банковите институции имат достатъчно ликвидност, която искат да пласират. Апетитът за риск идва от големите печалби, които се генерират", посочи експертът.

"Статистиката от други държави сочи, че при влизането им в еврозоната цените на имотите по-скоро скачат, отколкото да намаляват", отбеляза Ирена Перфанова. Експертът прогнозира до 10% ново повишаване на цените, но беше категорична, че балон на имотния пазар няма.

Не на същото мнение е финансистът. "Ако има увеличение на доходите в България, да не би да се дължи на добавена стойност и продукция. В конвергентния доклад на ЕЦБ и ЕК много ясно е записано и подчертано, че има висок риск от това доходите в България, които са многократно изпреварващи производството и произведената единица продукция, да бъдат фатални в един момент и да имаме драстично спадане", каза той и допълни, че хората нямат реална финансова възможност, а това е изкуствено създадено и това може да се нарече "балон".

"Влизането в еврозоната позволи на много хора, които имат "сиви" доходи, директно да купуват имоти и така да ги легализират, защото, ако утре влезем в еврозоната, те трябва да ги извадят тези пари, да ги обменят в банка, но да изяснят произхода им. Призовавам за много стриктен контрол от страна на НАП и контролните агенции да проучат как се купуват тези имоти и с какви средства", предупреди Каримански.