Габриела Руменова: Колкото по-дълъг е срокът на годност при козунаците, толкова повече стабилизатори и консерванти съдържат те

© Фокус
Агнешкото месо задължително трябва да има печат. Ако той е червен, това означава, че е вносно.
Върху яйцата трябва да има цифров код, който показва начина, по който са отглеждани кокошките, и страната на произход. Срокът на годност на яйцата е до 28 дни от снасянето. Срокът на годност на боядисаните яйца, които се продават в търговските обекти, е не повече от една седмица, като те също трябва да бъдат съхранявани в хладилник, подчерта Руменова. "Там рисковете са повече, защото не знаем нищо за това яйце, тъй като липсва информацията от цифровия код, не знаем как е съхранявано преди да бъдат сварено, след това с какви бои е боядисано“, поясни тя.
Всички бои за яйца съдържат вредни за здравето химикали. Затова Руменова препоръча използването на естествени багрила за боядисване.
Колкото по-дълъг е срокът на годност при козунаците, толкова повече стабилизатори и консерванти съдържат те, отбеляза тя. "Обикновено три-четири дни срок на годност се счита за приемлив. Трябва да обърнем внимание и на грамажа с оглед на защита на нашите икономически интереси. Сравнявайки цените обаче, трябва да имаме предвид и съставките. Нека да не се ориентираме към най-ниските цени, защото със сигурност съставките няма да ни удовлетворят“, призова Руменова.
Сигнали до "Ние, потребителите“, свързани с некачествени великденски стоки, все още няма. На страницата на Европейската комисия Safety Gate обаче има информация за забрана за детски великденски обеци, съдържащи прекомерна концентрация на кадмий – до 94% от теглото на изделието, обърна внимание експертът.
Габриела Руменова посъветва потребителите да не пазаруват през социалните мрежи, а винаги през официален електронен магазин, зад който стои лице, което предоставя информация за това кой е производител. "Производителят и търговецът на дребно носят отговорност за качеството и безопасността на продуктите“, посочи тя.