Гръмките намаления и оферти на кампанията за Черен петък често ни правят жертва на нелоялни търговски трикове. Потребителски организации и контролни органи предупреждават да сме бдителни, за да не платим по-скъпо закупените стоки или да се окажем подведени от качеството им.

“Много хора сега ще тръгнат на Черен петък и навсякъде ще ги посрещат кредитни агенти или онлайн ще има бутон за купуване на изплащане, т. е. на кредит. Хората, особено младите, се поддават, защото намалението е само днес и сега. И като нямат пари купуват на кредит, за да не изпуснат офертата.

Но ако намалението ти е, примерно 10% или 100 лв., ти ще вземеш кредит, който като го върнеш, ще си надплатил 500 лв." Това заяви председателят на “Активни потребители" Богомил Николов. Той уточни, че най-добре в деня на големите намаления да имаме списък на нещата, които искаме да купим, за да избегнем импулсивни ненужни покупки само заради “лов на проценти".

Николов е забелязал, че с добавяне на часовник с обратно броене до офертата онлайн, търговците притискат купувачите: “Принципът е, че всеки търговец иска да ти отнеме времето за размисъл, слага ти таймер, праща ти съобщения. По този начин те притиска, не ти дава време да мислиш, а трябва ти за, примерно два часа, да си купил продукта, иначе край.

Това е нелоялен похват, вместо да си рекламира качествата на продукта, търговецът ти създава стрес", заяви още Николов, цитиран от Dnes.bg. Той поясни, че цените от Черен петък обикновено си остават такива, защото или са на стари модели или некачествен продукт.

“Тази година се отличава по това, че Черният петък е много по-късно, на 29 ноември. А в момента вече текът реклами навсякъде за 15 ноември, т. е. две седмици по-рано. Така някои компании създават погрешното впечатление у хората, че е на 15 ноември. А следващата седмица ще има най-вероятно още повече намаления от днес и се получава нещо като няколко “черни петъка". Създава се впечатлението, че само сега може да купим изгодно, а не е така."

От своя страна Габриела Руменова, основател на платформата “Ние потребителите" заяви, че често в тази кампания може да попаднем на физически лица, които са решили не да ни продадат нещо, а просто да ни измамят.

“Правят това със страници в социалните мрежи не да ни продадат нещо, а да вземат наши лични данни и банковите ни карти", заяви тя и посочи, че другият вариант е да си купим стоки, които са фалшиви. “Има един нов доклад на Европейската комисия за миналата година, за задържани в 140 милиона фалшиви стоки в ЕС", заяви Руменова.

Тя посочи нов търговски трик, според който намалението е подвеждащо: “Ако на витрината пише 50% + 20% отстъпка, се внушава на клиента, че това е 70% отстъпка. Но не, ако това са 100 лв., намалени наполовина стават 50 лв., на тях сваляме още 20% и остават 40 лв., а не 30 лв., както щеше да е, ако намалението бе 70%, сметна Руменова.

Според потребителските платформи разликата от Черния петък в Европа и у нас е в по-големите и масови намаления и в глобите за продавачите за нелоялни търговски практики. Съветват санкциите при установени нарушения да бъдат увеличени.