Габриел Вълков: Наложително е да бъде приет Закон за доброволчеството, 10 години стигат
© Фокус
Той изрази надежда, че ще бъде приет с почти пълно мнозинство от депутатите. "Доброволците в България са над 100 000 човека и това не са само млади хора. И много по-големи и възрастни дори, в различни каузи се включват като доброволци, дали да издирват деца от една страна в планините от сутрин до вечер. Дали да помагат на случаи като наводненията в Карлово например. Тоест доброволците са различни хора, различни типове хора и този закон е важен за всеки един от тях“, посочи той.
Според него такива предложения влизат в парламента, но не стигат до гласуване, защото политиците вече слабо ги интересува. "Там е проблемът в българската политика, че повечето законопроекти и повечето решения, които се взимат особено през последните 12, даже вече 15 години станаха управление на основно десни партии, и то най-много на ГЕРБ. Според мен повечето решения се взимат на база на това какво може да се вземе, тоест, да се прибере в джоба и какво не? От Закона за доброволчеството нищо не може да се прибере, той е за хората, а тези закони явно не са били интересни на тогавашната власт. Надявам се сега да бъдат малко по-интересни, защото стига мислиха политиците само за себе си. Време е да помислят малко и за хората, особено доброволците, които допринасят за бъдещето на България и на хората като цяло“, обясни Вълков.
Той посочи и разликите между този проект и този, който е бил внесен от ГЕРБ-СДС, така и от предишни проекти:
"Разликата основната е, че тези закони, които те вкарват от 2009 г. насам в различни такива моменти, когато се заговори за доброволчество. Ние предлагаме електронен регистър, който да бъде под шапката на Министерството на младежта и спорта и вътре в този електронен регистър, от едната страна да се регистрират всички доброволци, от другата страна да се регистрират доброволческите организации. И в същия момент да има и комуникация между тях от една страна, от друга страна вътре в този регистър да се виждат съществуващите акции. И ти като доброволец, регистрирал се в Министерството на младежта и спорта виждаш за тази акция, отиваш и се включваш, което създава и организация на целия процес, която липсва иначе. В момента доброволческите кампании минават основно през социални мрежи, където някой е публикувал нещо за определена кауза. Това трябва да бъде регламентирано от една страна, и да бъде уредено от държавата“, добави председателят на председателят на Младежкото обединение в БСП.
Той бе категоричен, че приемането на такъв Закон е наложително. "В последните 2-3 години видяхме Ковид кризата от една страна, пандемията. Там имаше доброволци в болниците, които от сутрин до вечер помагаха на нашите лекари и медицински сестри да се справят с проблема. Тези доброволци, за разлика от това, което предлага закона, до момента те просто отиват там и помагат на доброволни начала. Сега този законопроект, това, което им помага на тях например, е да получат медицинска застраховка, здравна застраховка, тоест, ако им се случи нещо, да има застраховка, която да им покрие разходите по лечението например. Това също така помага и за тези, които обикалят планините от сутрин до вечер, за да търсят деца, ако паднат, счупят крак или нещо от този тип, те имат застраховка “Злополука". Също така преминават през задължително обучение за целта, което ги прави и много по-ефективни. От друга страна, те получават и отпуск от работодателите, което до момента го нямаше регламентирано по никакъв начин. Това, което ние предлагаме е 3-дневен отпуск от работа, ако искаш да се включиш в доброволческа кауза, говорим за платен отпуск, който работодателите да ти изплатят, като болничен, например.
Вълков уточни, че това ще е отпуск, който е специален за доброволчество. "Това от една страна насърчава доброволчеството, от друга страна маха това малко или много оправдание някои хора, които казват - аз съм на работа, не мога да се включа, ето вече можеш да се включиш“.