Мария Габриел взе участие в Тристранната среща на министър-председателите на България – акад. Николай Денков, на Гърция – Кириакос Мицотакис и на Румъния – Йон-Марсел Чолаку, която се проведе на 9 октомври 2023 г. в резиденция "Евксиноград“, съобщиха от Министерството на външните работи.
България, Гърция и Румъния ще работят заедно за засилване на регионалната свързаност във всичките и форми. Те ще продължат да развиват своето сътрудничество и за гарантиране на регионалната и евроатлантическата сигурност в Югоизточна Европа. Това е основното послание от срещата.
В събитието взеха участие заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас и европейският комисар по транспорта Адина Вълян.
Паралелно на лидерската среща вицепремиерът Мария Габриел председателства работна сесия "Външни работи, политика за сигурност и бъдещи перспективи на Тристранния формат“. В сесията се включиха зам.-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас, зам. министър-председателят и министър на вътрешните работи на Румъния Каталин Предою, зам.-министърът на външните работи на Гърция Александра Пападополу, посланикът на Румъния в България Бръндуша Предеску, и посланикът на Гърция Мариос Либерополус.
Сред темите дискутирани на сесията бяха активната роля на България в ЕС и НАТО, Западните Балкани и политиката за разширяване на ЕС, сигурността в Черноморския регион, подкрепата за Украйна, свързаността и стратегическата инфраструктура, приоритетите на правителството на Република България като влизането в Шенген, еврозоната и ОИСР.
Важен резултат от тристранната среща между България, Гърция и Румъния бе приемането на обща декларация по ключови за развитието на региона теми.
"Потвърдихме ангажимента си да укрепваме и засилваме координацията и сътрудничеството между трите страни“, коментира вицепремиерът Габриел.
В декларацията се акцентира на все по-нарастващото значение на многоизмерната свързаност на трите държави и междурегионалната свързаност на ЕС, подчертава се важната роля на инициативата "Три морета“ и изграждането на коридор Север-Юг.
"Подчертахме, че присъединяването на България и Румъния към ОИСР и Шенген ще допринесе за подобряване на икономическата стабилност, инвестициите, бизнеса и сигурността на региона“, каза вицепремиерът. Тя благодари на Европейската комисия и на Гърция за силната подкрепа за членство на България и Румъния в Шенген.
В тристранната декларация се посочва още, че страните обединяват усилия за засилване на противодействието на дезинформацията и хибридните атаки и за укрепване на стратегическата комуникация.
Вицепремиерът и министър на външните работи Габриел: На фона на глобалните предизвикателства, регионалното партньорство има все по-голямо значение

© МВнР
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Ад на магистрала "Тракия"!
20:20 / 28.04.2025
Много студена сутрин ни очаква
19:39 / 28.04.2025
Фармацевт: Най-евтиното лекарство не е най-доброто
19:22 / 28.04.2025
Вилис Цуров: Технологично сме в крак с времето, но административн...
21:08 / 28.04.2025
Доц. Наталия Киселова: Скандал може да стане от най-малкото. Парт...
19:54 / 28.04.2025
Сарафов: Прокуратурата ще е безкомпромисна към пияни и дрогирани ...
17:18 / 28.04.2025
Актуални теми