ИА "Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. Според данните на Агенцията за първите три месеца на 2025 г. установените нарушения по заплащането на труда са 5357 бр. От тях 2398 бр. са свързани със заплащането на допълнителни възнаграждения на служителите, каквито се явяват тези за работа на официални празници и за извънреден труд. Нарушенията по заплащането на труда на официални празници са 533 бр. при 379 бр. за същия период на миналата година. Констатираните нарушения по заплащането на извънредния труд са 154 бр., а за 2024 г. нарушенията са били 133 бр.

От Главната инспекция по труда напомнят, че работата по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден, работодателят дължи допълнително 100% увеличение на работниците и служителите.

През 2025 г. четирите празнични дни за Великден започват на 18 април (Разпети петък) и продължават до 21 април (понеделник), като Кодексът на труда не предвижда компенсация с допълнителни неприсъствени дни за Велика събота и Великден неделя.

През месец май официални празници са 1 май (Ден на труда), 6 май (Гергьовден) и 24 май (Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност). Съгласно законодателните разпоредби само при официалните празници, които съвпадат със събота и/или неделя (без дните на Великден), първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени. Единствено на 24 май ще има допълнителен почивен ден на 26 май (понеделник). За работещите на този ден с увеличение и то със 75% се заплаща само положеният извънреден труд.

Важно уточнение за работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време е, че трудът по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Той се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му.

За работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, работата на официален празник не е извънреден труд и тяхната надница следва да бъде увеличена само със 100%. Още с въвеждането на сумирано изчисляване на работното време работодателят е длъжен да изготви поименен график за целия период, който не може да бъде по-дълъг от 4 месеца.

За да защитят своите трудови права в най-пълна степен, Инспекцията по труда съветва работниците и служителите да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график.

Ако считат, че правата им са нарушени, на сайта на ИА ГИТ, в рубриката "Административно обслужване“, е публикувана подробна информация за начина на подаване на сигнали. В работно време гражданите могат да се обръщат за консултации и на националния телефон на Агенцията 0700 17 670.