ГЕРБ-СДС и ДПС все пак подкрепиха бюджета за НЗОК, той мина на първо четене
©
Той бе подкрепен със 142 гласа "за" (бел. от ред. -ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС). "Против" гласуваха 60 - "Възраждане", БСП и ИТН.
По-рано през седмицата ресорната Здравна комисия на парламента и Бюджетната комисия не подкрепиха план-сметката на Здравноосигурителната каса. В комисии подкрепа за бюджета дадоха само от ПП-ДБ, докато от ГЕРБ-СДС и ДПС се въздържаха.
В Здравна комисия Костадин Ангелов посочи две основни причини за неприемането на план-сметката. Първо, наложеният мораториум в преходни и заключителни разпоредби за мораториум на финансирането на нови болници и медицински дейности през 2024 година и второ, предложението НЗОК да прави търг за лекарствата за онкоболните.
От ГЕРБ-СДС настояват заложеният мораториум или да отпадне, или да бъде изменен, така че да разрешава финансирането на нови медицински дейности.
В Бюджетна комисия дебати по макрорамката на парите за НЗОК нямаше. Въпреки това обаче, гласуването бе огледално и план-сметката не бе подкрепена.
Цифрите в бюджета
В бюджета на НЗОК за 2024 година са заложени 8 163 353 100 млрд. лева, това е с над 1 милиард повече от 2023 година. В сметката са заложени 173,8 млн. лева трансфери от Минситерството на здравеопазването по бюджета на НЗОК за заплащане на дейности извън обхвата на задължително здравноосигурително осигуряване. Завишението спрямо 2023 година е с 20,5 млн. лева.
За първичнаизвънболнична помощ са заложени 558 млн. лева. За дентална помощ 328,9 млн. лева, за медико-диагностична помощ 261,8 млн. лева. , за лекарствени продукти 2023,5 млн. лева.
Дебатите
От "Възраждане“ заявиха, че няма да подкрепят бюджета. Според тях не се извършват реформи в него. Третата политическа сила акцентира върху проблема за достъпа на здравноосигурените хора до медицинските услуги. По думите на Маргарита Махаева достъпа до специалисти и изследвания е ограничен. Те разкритикуваха и липсата на средства за здравнонеосигурени пациенти, психичноболни пациенти и други.
От БСП също бяха категорични, че няма да подкрепят така представения бюджет на НЗОК. Според Георги Гьоков реформи в план-сметката няма и не се осигурява по-достъпно здравеопазване за българите.
От ИТН също няма да подкрепят бюджета. Те определят промените в него като скромни и несъществени. Най-малката парламентарна група не вижда достатъчно средства за болнична помощ.
От ПП-ДБ проф. Симидчиев заяви, че в парламента трябва да приеме бюджета, а реформирането на системата се извършва от други органи. По думите му бюджетът не представлява радикална реформа, но в него се запазват положителните тенденции за увеличаването на средствата, които отиват за различните медицински дейности.
Министърът на здравеопазването Христо Хинков коментира, че не разбира защо има съпротивление по темата за бюджета на НЗОК, защото според него това е най-добрият бюджет за Касата в последните 15 години. Хинков заяви, че е структуриран така, че е акцентирано върху извънболничната помощ и медико-диагностичните дейности в извънболничната помощ, за да се избегне от "хватката на болничната помощ и свръх хоспитализациите“.
Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС заяви, че забележки по плащанията в бюджета забележки няма. Той отново акцентира върху преходните и заключителните разпоредби на план-сметката за НЗОК се променя закона за здравното осигуряване, взимайки прерогативите не Здравното министерство, а НЗОК да извършва търговете за медикаментите за онкоболните. Според Костадинов това решение "буди недоумение" и отнема възможността парламентът да има контрол върху процеса с цел прозрачност. Той обърна внимание и на мораториума, споменат по-горе.
Ангелов показа и решение, подкрепено от министъра на здравеопазването, за създаване на нова частна болница във Варна. Срещу решението има множество негативни становища, въпреки това обаче управителя на НЗОК дава разрешение за финансирането на този проект.