Човек, особено деца, може да се самокоригира, когато наблюдава собствените си умения и положи усилия, а не когато това му бъде наложено насила като норма или наказание. До този извод стига преподавателят във Висшето бизнес училище в Станфорд и бизнес консултант Нир Еял. Това каза футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

В книгата си "Неразсейващите се: Как да контролираме вниманието си и да изберем живота си“ той представя важно изследване за това какви трябва да бъдат ключовите умения на децата от ХХІ век.

Социалните медии като ТикТок, "Фейсбук“ и "Инстаграм“ стимулират мозъка да отделя повече допамин и да изпитва удоволствие от бързите, но повърхностни стимули. "Това ни пречи да се задълбочим. "Гугъл“, "Уикипедия“, а сега и оракулът ChatGPT, който ни дава готовата информация и всъщност карат мозъка да е удовлетворен, защото е намерил краткия път да свърши максимално бързо и ефективно работата, ни отнемат качеството на фокусирането и вниманието“, обясни доц. Тодорова.

Ползвайки съветите на детски психолози и ментори за контрол на човешкото поведение, Нир Еял се опитва да убеди 5-годишната си дъщеря, която е силно пристрастена към гледане на сериали, че това, което тя прави, е пагубно за нея. "Той препоръчва да се говори с децата, но те да бъдат косвено убедени, че това не е добро за тях, като им се покаже алтернативата, като им се онагледи какво губят. Те трябва да имат усещането, че сами са направили тези избори и че държат контрола, че могат да определят съдбата си и живота си, а не екранът, който да ги води“, поясни доц. Тодорова.

"По този начин детето може да балансира между изкушаващото онлайн привикване и поднасяне на информация и опознаване на света по този начин с превключване моментално към истинския, материалния, съотносимия към нашата действителност свят, в който също открива удоволствие. Тук виждаме няколко нови умения на бъдещето – как да се научим да не се разсейваме и отвличаме от екрана, как да преоткриваме и да знаем, че всъщност ние сме физически същества и се чувстваме добре в материалния свят и как бързо да превключваме така, че да сме адекватни и в двете реалности“, допълни футурологът.