Людмила Петкова по-рано през деня.
Тя каза още, че не се предвижда премахване на ковид добавките към пенсиите и увеличение на данъци като корпоративен данък и данък върху доходите на физическите лица.
От изявлението и стана още ясно, че обсъжданите приходни мерки, които ще бъдат застъпени в проекта за бюджет за следващата година, се очаква да донесат около 9 млрд. лева повече в хазната, от които около 3,9 млрд. лева биха могли да дойдат от специална еднократна мярка за доброволно внасяне на задължения към хазната.
"Министерството на финансите разработи пакет от мерки както приходни, така и разходни мерки. Обсъдили сме мерките с работодателските организации, синдикатите и Националното сдружение на общините в България. В момента се обсъждат и с политически партии, които са парламентарно предствени в 51-ото Народно събрание. Една значителна част от мерките се приемат както от работодателите и синдикатите, така и от политическите партии", коментира Петкова.
"Една значителна част от приходните мерки се подкрепят, защото те не са свързани с увеличаването на трите основни данъка – ДДС, корпоративния данък и данъците върху доходите на физическите лица", каза още тя
От Министерството на финансите очакват увеличаването на акциза върху цигарите, амнистията за неплатени задължения към хазната, увеличаване на събираемостта, както и налагане на данък върху свръхпечалбите на банките и премахването диференциираните ставки, да повишат приходите в държавната хазна.
Людмила Петкова заяви, че останалата част от мерките ще бъдат в разходната част.
Нейните очаквания са парламентът да приеме бюджет за следващата година, но не отхвърли възможността страната да влезе в новата 2025 година с бюджета за предходната.
Бюджетът за следващата година не предвижда увеличение на осигурителните вноски и данъците. Това заяви служебният министър на финансите