"Дигитално евро“ ще бъде нещо като еврокриптовалута, която обаче се емитира изцяло от Европейската централна банка, което е гигантски морален риск, защото ролята на Централната банка е да предпазва останалите банки в случай на нужда и в случай на ликвидност, а същата тази институция ще е разполага пряко със сметките и с личните данни на хората. Това каза финансовият анализатор Даниел Василев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

"Виждаме само обещания, че дигиталното евро ще бъде подобно на хартиената валута със сходно ниво на поверителност. Ако погледнем разбивка на паричното предлагане обаче, купюрният строеж и физическото хартиено предлагане от ЕЦБ, то ще ни стане веднага ясно, че около 90% от съществуващите пари в евро в момента в Европа са под формата на дигитални пари. Т.е. хартиените евробанкноти и евроцентрове обезпечават някъде около 10% от всичкото съществуващо евро, останалите са във вид на финансови инструменти “  

Според експерта дигиталното евро нито решава някакъв икономически проблем, нито под каквато и да е форма е иновативно, а "по-скоро създава изцяло нови равнища на рискове за всеки потребител, както и най-притеснителното, потенциално огромни възможности за следене директно от страна на държавата“. За него това е още един инструмент за контрол, като дигиталното евро потенциално може да се използва като някакъв вид инструмент за следене или за един вид манипулиране на потребителско поведение.