Нериемането на бюджета за текущата година и управлението на държавата с 1/12 част от бюджета от миналата година не е прецедент за България. Така ще стане и сега. Имаме опит от предишни години, така че държавата няма да спре да функционира. Не е казано, че приемането на новия бюджет изобщо се отменя, то просто се отлага. Това каза финансовият експерт Румен Гълъбинов в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".

"Ситуацията малко се преекспонира с цел всяване на паника. Но ние това сме го преживявали в други години и не е нещо ново или някаква драма.  И приходната, и разходната част на бюджета се балансират, и то по начин по който е било досега,“ каза той и обясни, че според данните от декември 2024 година България завършва с 3-процентен бюджетен дефицит, с което е спазена макрорамката за миналата година.

Според икономиста дори и да не се приеме бюджета за тази година, служебното правителство е във възможността си да продължи да изпълнява миналогодишните рамки, в които е бюджета, което според него е възможно и да е по-добре от гледна точка на приемането ни в еврозоната. Румен Гълъбинов изрази надежда данните за инфлацията от декември месец също да са положителни и "във втората половина на януари вероятно България ще поиска от ЕК и ЕЦБ нови конвергентни доклади, които да констатират нашето съответствие изцяло с Маастрихтските критерии, за да ни бъде определена конкретно дата за присъединяване към еврозоната.“

По думите му в приходите, заложени в бюджета за 2025 година от служебното правителство, има места, на които би могло да съществуват съмнение за тяхното надценяване, но според него ако в България успее да се изсветли с 1/3 сивия сектор на българската икономика, несъмнено ще се увеличат и приходите в държавния бюджет. "Друга една резерва за приходи, това е вече фактическото ни членство в Шенген. За 2025 година очакванията са за много по-интензивен транспорт, търговия, по-голям туризъм, пътникопоток, товаропоток, стоки, логистика, а всичко това ще донесе и повече приходи в държавния бюджет от преки и косвени данъци, такси и т.н.,“ обясни той и добави, че благотворния ефект от влизането на България в Шенген ще се усети през втората половина на година. Плащанията и по Националния план за възстановяване и устойчивост също ще окажат влияние върху попълването на приходната част на бюджета.