"Последните данни на БНБ сочат, че има голямо нарастване на изтеглените бързи кредити. В същото време с 21% се увеличават и необслужваните кредити. Това, че се теглят повече бързи кредити, не означава, че българите обедняват, напротив, доходите на българите растат. Тези кредити целят да подпомогнат човек, който в даден момент не си е направил добре сметката, но парите следва да се върнат при първа възможност", обясни, финансовят анализатор Десислава Николова. 

"Българите не са финансово неграмотни и това трябва да е ясно. Според направено проучване, българинът има финансова грамотност колкото средностатистическия европеец. Освен това ние сме много пестелив народ и в това отношение сме по-напред от други нации. Това, което ни липсва са теоретическите познания по финанси", каза в подкаст Бизнес Видео Подкаст още Николова.

Пестеливостта на българите се изразява предимно в банкови депозити, покупка на жилище и понякога на злато. В същото време обаче не инвестираме на финансовите пазари.

Николова е категорична, че трябва много да се внимава с измамите. "Често се случва измамници да се свързват с хора и да им обещават бърза и лесна печалба. Бъдете внимателни и не се поддавайте. Истинските инвестиционни посредници нямат практиката да се свръзват с вас", предупреждава тя. 

"Азиатците имат добра финансова грамотност и са сред първенците по пестене. Китайците са измислили един бърз и лесен начин за рамкиране и разпределяне на личните финанси, казва се Какейбо и може да се прилага от всеки човек. За него са ви необходими лист и химикалка. Записваме доходи и разходи, както и сумата, която остава. След това правим подробна разбивка на разходите по 6 групи- основни разходи, излишни разходи, културни разходи, разходи за здраве, разходи за пенсия и образователни разходи. Всеки един разход се записва в съответната категория. Какейбо ни помага лесно да осмислим колко и за какво харчим", обясни анализаторът, пишат businessnovinite.bg.

Нещо, което бих посъветвала всички хора, нека всички ваши важи задължения, които имате всеки месец да плащане, не надвишават 40% от вашите доходи, добави тя.