Финансист за ефекта от вдигането на лихвите: Положителното е, че нямаше безхаберно харчене
©
Отрицателната страна, според него, е от факта, че още не е влязъл напълно този ефект от вдигането на лихвите. Имотният пазар все още е много висок. В САЩ започва да пада, но все още не са го усетили, че лихвите са много високи, все още няма много рестриктивност. Това лека-полека ще започва да се усеща, защото ефектът от вдигане на лихвите се усещат 3-6-9 месеца по-късно. Очакванията към този момент са да се задържат лихвите и вече във второто тримесечие лихвите да почнат да падат.
"Виждаме че икономиката в САЩ може би малко намалява своя ход, но все още седи на едни добри нива. Така че не вярвам Федералният резерв в САЩ да се опита да вдигне с още 25 точки или 50 точки лихвите само единствено, за да събори икономиката и да падне инфлацията прекалено ниско. Това за мене би било глупав вход на Фед. От европейска гледна точка въобще не виждам причина да се вдига с 25 точки лихвите. Зимата току-що започва, може би инфлацията ще се вдигне до една степен, но не очаквам да бъде твърде висока. Вече наближаваме цялостно в Европейския съюз инфлацията, която ЕЦБ очаква", каза Дикме.
По думите му, китайската икономика е съвсем различна. Те бяха в съвсем различен цикъл. Когато Западът вдигаше лихвите, те сваляха лихвите, и техният проблем е съвсем различен – той е повече с доставката на Запад. Проблемът на Китай е с рестриктивността на Запада към китайките продукти, към Китай като цяло.