Финансист: В условията на прегряване на пазара на труда сме, не е нормално да имаш 2% инфлация и средногодишен ръст от 17% на работната заплата
©
Като нормална определят ситуацията в сферата на жилищното кредитиране, финансисти. Освен над 26% ръст в жилищното кредитиране, има скок в продажбата на недвижими имоти - с 12%
"Това ни казва, че имаме покачване на обемите на жилищните кредити, но нямаме покачване в бройките на жилищните кредити. Покачването на цените на недвижимите имоти си има своята логика и това от една страна е покачването на доходите в страната. През последните години, инфлацията, която всички знаем, че я има", каза пред БНТ Янко Ценов, финансов консултант.
"Ръстът на заплатите е точно толкова колкото расте потреблението в тази сфера, в областта на имотите, което означава, че няма някакво откъсване в случая от сектора. Общото кредитиране е нараснало с 8% спрямо същия период на м.г. - т.е. точно толкова с колкото приблизително се е увеличил БВП", каза Любомир Дацов, финансист.
Това означава, че кредитирането е в синхрон с икономическите тенденции в страната. От октомври БНБ въведе критерии при отпускането на жилищни заеми. Сред тях ограничение до 30 години на периодът за връщане на кредита, а вноските да не са повече от 50% от доходите на кредитополучателя. Финансисти обясняват, че тези мерки са здравословни и целят да няма необезпечено финансиране, но правителството трябва да предприеме действия към пазарът на труда, за да се избегне криза.
"В момента те работят, но тъй като, не бих казал проблем, основният двигател е развитието на пазара на труда и нарастването на доходите. Ако има някой, който в случая да предупреждава, не бих казал, че нещата са абсолютно безрискови за следващата година, което не е много ясно накъде ще се развие, то това трябва да е правителството. Както виждате правителството, не предприема никакви мерки и няма политика за ограничаване на бумтящия пазар на труда, защото бих казал, че сме в условията на прегряване на пазара на труда. Не е нормално да имаш 2% инфлация и да имаш средногодишно ръст от 17% на работната заплата, на бюджетния сектор да е средно между 22-24%", каза Любомир Дацов.
"Разбира се, част от хората ще бъдат засегнати от това нещо, но то по-скоро е здравословно. Повечето банки прилагаха тези коефициенти, когато изчисляваха дали клиент, може да вземе кредит или не", посочи Янко Ценов.
Търсенето на жилища, породено от желание за собствен дом или с цел инвестиция на средства заради липсата на добре развит финансов пазар, ще поддържа интереса в сектора. Това означава, че цените на жилищата не се очаква да поемат надолу.