Технологичният пазар в момента е свръхнадценен и се възлагат прекалено много финансови очаквания на AI алгоритмите и на тяхната приложимост. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ финансистът от Иван Такев от Аlaric Securities.

 

"Тепърва предстои да видим масовото навлизане на изкуствения интелект в ежедневния ни живот, но това дали пазарът правилно оценява финансовата страна и възможностите на този изкуствен интелект да генерира печалби, това е вече съвсем друг въпрос.“

 

Възходът и падането на акциите в рамките на дни с над 6% на Nvidia – най-големият печеливш от развитието в технологичния сектор, се дължи предимно на стремежа на пазарните участници да приберат печалбите, които се натрупаха от началото на годината, смята финансовият експерт. "Желанието на участниците да кешират печалбите, които реализираха, беше една от най-водещите сили пред възхода на компаниите от технологичния сектор.“

 

По думите му всичко, което по някакъв начин има допирна точка с AI, на практика беше големият печеливш от този възход на технологичните компании. Самата Nvidia води след себе си още една дълга поредица от компании, които са интегрирани донякъде с нея и на практика осигуряват различен вид услуги, пак свързани с изкуственият интелект и дейта центровете. "Другата много нашумяла компания е Supermicro, който изготвят оборудване за дейта центровете. Те естествено си имат конкуренцията в лицето на Dell и т.н.“

 

Всяка една компания, особено тези от The Magnificent 7, много усилено инвестират в изкуствения интелект, което повлиява и на движението на акциите: "Microsoft има много ясна стратегия по отношение на интегрирането на изкуствения интелект в своите продукти като инвестира много сериозна сума в OpenAI, Google с техния Gemini като цяло също успяват да се ориентират доста добре, Apple изостанаха като че ли малко със своя собствен продукт, но вече е подписаха сделка с OpenAI и ще реализират техните технология в iPhone“.

 

Според Иван Такев  при всички положения ще настъпи някакво отрезвяване в един момент – не може нещо да расте вечно, обикновеното расте с някакви изпреварващи темпове, след което настъпва корекция. Търгуването компаниите на много високи множители спрямо очакванията им за печалба в един момент ще се коригира от естественото развитие на пазарните условия. "Основните компании, производители на чипове, анонсираха своите решения свързани с изкуственият интелект. Голяма част от изчисленията за тези алгоритми ще бъдат пренесени от сървърите, където Nvidia доминира, към потребителските устройства. Т.е. всички те на практика по някакъв начин ще си преразпределят пазара, който в момента донякъде е доминиран от една-единствена компания,“ обясни той.