"10 март е паметен ден в българската история, ден на преклонение и почит. Той е символ на победата на човечността и единството, проявени преди 80 години от българския народ, представители на Българската православна църква, политици, писатели, лекари, общественици, интелектуалци, които се противопоставиха на холокоста и спасиха своите съграждани от лагерите на смъртта.“ Това каза в своето слово пред паметника на Спасението в София кметът Йорданка Фандъкова, информираха от пресцентъра на СО.

По рано днес кметът присъства на благодарствения молебен в храма "Света София“ и се включи в похода на толерантността.

Пред паметника на Спасението в градина "Св.Климент Охридски“ се проведе възпоменателна церемония по повод 80-тата годишнина от спасението на българските евреи и почитането на паметта на евреите, загинали в нацистките лагери.

В изказването си кметът Фандъкова посочи също "Преди 80-т години нашите деди са имали дързост, останали са верни на законите на хуманизма и са записали една от най-достойните глави в националната ни история. Днес ние се прекланяме пред техния кураж и смелост. Много от техните имена не са известни, но са живи в сърцата на спасените близо 50 000 български евреи. Не бива да забравяме и тези, които не бяха спасени – 11 343 евреи от беломорска Тракия и Македония. Със смирение свеждаме глави пред тяхното страдание и гибел. "

“Еврейското преследвано малцинство вика към нас за помощ и ние не можем да им откажем искрено загрижено християнско отношение.“ – казва софийският митрополит Стефан - един от най-активните духовници за спасяване на еврейската общност в България.

"Нашият народ не понася несправедливост, жестокост и насилия срещу никого.“ – посочва още софийският митрополит и се бори за спасението на българските евреи. В своето протестно писмо срещу депортирането на евреите Димитър Пешев пише, че това "би лепнало на челото на България незаслужено едно петно, което не само ще й тежи морално, но и политически…“

"Преди 80-т години нашият народ и нашият град пое своята отговорност по запазване живота на близо 50 000 български граждани и за опазване на едно от най-големите ни достойнства – човечността, толерантността, хармонията и разбирателството между хората от различни етноси и религии. Тази мъдрост, завещана ни от времето, е в духа на завета на Левски за чиста и свята република с равенство пред законите за всички етноси  и религии.“, посочи също столичният кмет. По думите й "днес институциите показахме, че обединени можем да се противопоставим на прояви на омраза по улиците на нашия град и не допуснахме провеждането на Луков марш. Всички жители на града имат равното право да се чувстват у дома си в София. Нека нашите деца да растат като достойни наследници, които пазят заветите на възрожденските ни водачи с техните европейски ценности, на тези, които се изправиха срещу Холокоста и показаха, че доброто може да победи.“

"Нека днешното честване ни напомни за отговорностите, които всички ние имаме за запазването на непреходните човешки ценности и силата на обединението за добро в нашия град и в нашата страна.“, каза също Йорданка Фандъкова.

На възпоменателната церемония и похода на толерантността присъстваха посланикът на Израел Н. Пр. Йорам Елрон, председателят на ОЕБ "Шалом“ проф.д-р Александър Оскар, Робърт Сингер, председател на Центъра за израелско влияние, член на Управителния съвет на Движението за борба с антисемитизма, Ино Ицхак, председател на Организацията на българските евреи в Израел "Ехуд Олей България“, Аврам Папаро оцелял от Холокоста. Слово пред паметника изнесе и Руби Тодорова, ученичка от 4 клас от ЧСЕ "Роналд Лаудер“. Водещ на церемонията бе доц.д-р Тодор Чобанов.