Фалстарт на парламента: Управляващите сили останаха разединени, докато опозицията внесе нов вот на недоверие
© Фокус
Напрежението между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ продължава да бъде високо.
В неделя лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини своите партньори от ПП-ДБ в създаването на "алтернативни сглобки“ по места в страната по време на местните избори. Днес Борисов събра партията на Национален съвет, на който трябваше да бъде решено дали ГЕРБ ще продължи да подкрепя правителството.
Именно заради Националния съвет ГЕРБ-СДС не се яви в Народното събрание днес. Председателят на парламентарната група Десислава Атанасова обясни пред журналисти, че тепърва започват анализи както на изборните резултати, така и на управленските решения на кабинета. Предстои да се проведе заседание на изпълнителната комисия на партията във Велико Търново, на което ще присъстват всички кметове на общини и областните координатори, където ще бъде взето решението – Ще подкрепя ли ГЕРБ правителството, или не.
Междувременно ДПС също не се появиха в парламента. Вчера досегашният председател на партията Мустафа Карадайъ изненадващо подаде оставка от длъжността. Четвъртата политическа сила в парламента запази мълчание и днес, но парламентарната група вече има нов лидер – Делян Пеевски. Последният се превърна в говорител на партията в последните няколко месеца. Именно Пеевски съобщи вчера пред журналисти, че Карадайъ сам е взел решението да се оттегли от председателския си пост. Ахмед Доган пое оперативното ръководство на партията до провеждането на Национална конференция през февруари следващата година.
От "Продължаваме промяната – Демократична България“ обаче днес присъстваха в парламента. Съпредседателят на коалицията Кирил Петков вече заяви готовността си за нови разговори с Борисов. Петков каза, че не изпитва притеснения от среща с лидерите на (не)коалиционните си партньори. Той подчерта, че пред страната има много важни задачи, които трябва да бъдат изпълнени.
Христо Иванов също коментира поведението ГЕРБ-СДС. Той каза, че управлението е трудно още от самото създаване на управляващата конфигурация, но подчерта, че не вижда причини за "преразглеждане на целите, заложени преди сформирането на кабинета“.
И докато управляващото мнозинство остана разединено, то опозицията отново се обедини, внасяйки нов вот на недоверие. Инициаторът бе БСП, а темата – сектор "Отбрана“. На пръв поглед, управляващите политически сили имат необходимия брой гласове, за да го преодолеят точно както при първия. Тогава "Възраждане“, БСП и ИТН събраха едва 71 гласа "за“. Дали това ще се повтори, или може да има изненада – предстои да стане ясно.
Утре депутатите ще опитат да стартират отново. Заседанието на парламента започва в 9:00 часа.