Монументът "Знаме на мира“ е направен, за да съхрани мира на планетата. Това е паметник, който трябва да обединява хората в доброто и в името на мира. Това каза дизайнерът и политик Евгения Живкова в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Монументът се стопанисва от Национален учебен комплекс по култура с лицей за изучаване на италиански език и култура. Заедно с фондация "Знаме на мира“ и частни спонсори, той се грижи за поддръжката на камбаните. "Необходимо е повече хора да подкрепят поддръжката на парка, защото той е уникален. В него има засадени интересни растителни видове още от Първата детска асамблея през 1979 г. Правихме срещи с директора на Националния учебен комплекс по култура и с кмета на община "Панчарево“ – на тях също не им достига ресурс, за да помагат. Има много паднали дървета и боклуци, много огньове се палят“, разказа Евгения Живкова.

В момента територията на парка се простира на площ от около 110 дка, докато в миналото тя е достигала над 350 дка. Върху част от тези територии днес се издигат жилищни комплекси.

Първите камбани са поставени от децата - участници в Първата международна детска асамблея. "През годините други държави, които са се присъединявали към асамблеята, също са поставяли камбани, различни обществени организации – също. Папа Йоан Павел ІІ и папа Франциск също поставиха камбана. Очакваме да бъде поставена камбана и на Светия синод. Темата за мира винаги ще бъде актуална и събитията в цял свят говорят точно за това. Тези камбани са единствените, които бият за мир“, каза Евгения Живкова.

В комплекса се организират различни събития, не само от Италианския лицей и Фондацията. "Много други организации също проявяват интерес да правят събития в този парк, защото природата и въобще идеята е уникална“, подчерта Живкова.

Последното организирано детско мероприятие е по повод 45-та годишна от "Знаме на мира“. "Заради пандемията малко отложихме нещата. Сега предстои малко тържество, може би догодина ще организираме нещо. Предстои да бъдат наградени и младите таланти, които са спечелили различни международни конкурси в сферата на спорта, културата, математиката и физиката. В момента тече процес на обсъждане и номинации. Техните имена се поставят на монумента. Това е инициатива от 2002 г. и се нарича Академия "Бъдещето на България“, обясни Евгения Живкова.

По думите й паметниците на културата в момента не се стопанисват добре. "Като историк не смятам, че паметниците трябва да бъдат разрушавани. Те трябва да бъдат съхранявани и да показват миналото ни“, смята тя.

Калина СВЕЖИН