Медиацията е извънсъдебно разрешаване на спорове. То е абсолютно доброволно и конфиденциално. Нашата работа е да разделяме правилно хората, но истината е, че след медиация те намират пътя към себе си обратно. Това таза медиаторът Ева Кикерезова в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

По думите й често едната страна влиза с резерви в процеса на медиация, но те биват преодолени много бързо, когато видят срещу себе си човек, който им влиза в положението, съчувства им и иска наистина да разреши това, което е между тях двамата.  

Ползването на медиатор в един спор обикновено води до неговото много по-бързо разрешаване и е по-евтино, отколкото прибягване до съда, отбеляза Ева Кикерезова. Адвокатите могат да бъдат част от процеса на медиация между страните. "Те застават до страните понякога само за морална подкрепа, понякога за да им преведат някои неща.“ 

И двете страни трябва да излязат доволни от медиацията. "Двете страни се събират, за да разкажат за проблема си. В някакъв момент може да останем само с едната страна, след което с другата, за да си кажем как реално стоят нещата. След това ги събираме отново, предлагаме. Ние виждаме на кой какво му трябва и реално на какво е склонен, за да приеме ситуацията и да се разбере с отсрещната страна. В един момент се получава едно пазарене. Работата ни е да смекчим малко егото и на двете страни, да им дадем малко отрезвяване и да ги попитаме как виждат бъдещите си отношения“, обясни медиаторът.  

Ева Кикерезова отбеляза, че често при развод единият родител използва детето като оръжие. "Дали за материална придобивка, дали просто емоционално да нарани другия родител. Опитвам се да обръщам внимание на двете страни, че най-важно за тях при развода е интересът на детето. Детето трябва да бъде поравно с майка си и баща си емоционално. Дали физически времето, което прекарват, е 50 на 50, не е толкова важно. Детето има нужда да черпи и от двамата родители“, подчерта тя.