Етнологът Иглика Мишкова: На Ивановден се къпят булките и младоженците, а който не желаел да бъде окъпан, се откупувал с пари
©
По думите ѝ на Ивановден младоженците посещават кумовете, носят им дарове, различни хлябове, баници, ракия, вино, а съответно кумовете ги канят на тържествени трапези.
"В региона на Тракия на Ивановден има една по-интересна и любопитна практика, която в други краища се извършва около Бабинден или на зимния Атанасовден – това са обичаите за хващане на аратлици или побратимяване на момците. Ако примерно неколцина другари искат да станат побратими, на този ден се събират първо в дома на най-възрастния от тях, майката ги посреща тримата, закичва ги с китки от чимшир, вързани с червен конец с паричка, и ги благославя – да станат побратими, да не се обиждат с лоши думи, да се обичат, да се уважават като братя. И целият този ритуал се повтаря буквално в дома на всеки един от момците, които желаят да станат побратими", каза още тя.
Етнологът разказа, че в Ямболско може би е малко по-любопитен самият обичай.
"Там тези, които искат да станат побратими, трябва да стъпят символично с десния си крак едновременно върху живи въглени. След това си раздават специални обредни хлябове и пият вино. В Родопите ергените ходят на гости с родителите си, с роднините си в домовете на годениците. А бъдещата свекърва трябвало да измие лицето на девойката, да я закичи с китка и съответно отново всички се отдавали на едно богато угощение", допълни Мишкова.