От Коледа до Богоявление имаме един изключително интересен период. Това са т.нар. "мръсни", "нечисти дни", тези "некръстени дни" бележат времето, в което се е родило малкото дете, и всъщност оттук насетне в рамките на 40 дни то е изключително крехко, трябва да бъде предпазвано. И разбира се, в тези дни се вярва, че бродят най-различни страховити сили – караконджули, таласъми, върколаци, вампири - все същества, които по някакъв начин всяват страх у хората и им носят различни болести. Това каза за "Фокус" етнологът д-р Иглика Мишкова.

По думите ѝ, за да могат да се предпазят от всичко това, хората задължително са си носели някога скрита скилидка чесън, защото от чесъна бягат демоните. "Не излизат вечер след залез слънце, оставят вратите затворени до първи петли. Това е и времето, в което в различни краища на страната започват да се появяват маскираните дружини", каза още Мишкова.

Богоявление (Йордановден)

"Богоявление (Йордановден) е денят, в който честваме кръщението на Исус Христос на река Йордан – един от най-тържествените църковни празници, празникът на светлината, на просвещението. Отбелязва се от църквата с празничен водосвет и след това ритуално кръщаване на водата, свещеникът хвърля кръста съответно в някакъв водоизточник – дали ще е река, дали ще е море, или някакъв вир, и мъжете се спускат да го вземат. Ако кръстът замръзне във водата, годината ще е плодородна, хората ще бъдат много здрави", посочи етнологът.

Тя посочи, че на този ден рано сутринта момите и жените ходят задължително да налеят от прясната кръстена вода на съответния извор. "Те измиват домашната икона, палешника на ралото, мият лицата си за здраве. В различни краища на страната имаме и обредно изкъпване на всички млади булки, на младоженци, на новородените, които за първи път ще посрещнат Водици в един нов статус. След този празничен Йордановден и Богоявление, когато водата вече е кръстена, на практика светът сякаш се подрежда в своите рамки и всички онези зловредни сили, които бяха отключени по време на "мръсните дни" и можеха да вредят на хората, се вярва, че са затворени, и хората вече могат малко по-спокойно да се заемат със своите задачи", допълни д-р Мишкова.